Trudna sytuacja na rynku agrestu. Winny brak popytu?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 19 czerwca 2019 15:31

Trudna sytuacja na rynku agrestu. Winny brak popytu? fot. shutterstock

Sytuacja na rynku agrestu budzi wiele emocji. Ceny owoców kierowanych do przetwórstwa są bardzo niskie co powoduje frustracje u producentów i podejrzenie zmowy cenowej. O powody takiego stanu rzeczy zapytaliśmy Pawła Kracińskiego, eksperta z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB.

- Powierzchnia upraw agrestu szacowana jest w Polsce na około 2 tys. hektarów, a zbiory tych owoców w ostatnich latach oscylują około 10 tys. ton. Nie jest to ilość duża w porównaniu do innych gatunków owoców uprawianych w Polsce, ale problemy ze sprzedażą agrestu budzą wiele emocji w środowisku. - przyznaje Paweł Kraciński.

Ekspert IERiGŻ-PIB przyznaje, że w obecnym sezonie, podobnie jak w poprzednim, producenci napotykają poważne problemy ze zbytem owoców. Ceny skupu owoców wynosiły od 0,30 zł/kg do 0,50 zł/kg (loco zakład), choć lokalnie zdarzały się jeszcze niższe stawki. Problemem są jednak nie tylko bardzo niskie ceny, które nie pokrywają kosztów produkcji owoców, ale też brak zainteresowania agrestem. Przedsiębiorstwa nie chcą kupować agrestu, argumentując że popyt na owoce i przetwory z nich jest niższy niż krajowa produkcja. Tymczasem producenci doszukują się innych przyczyn - tłumaczy. 

- Fakty są takie, że część produkcji zostanie niezagospodarowana, mimo dobrej jakości owoców. Brak zainteresowania zakupem agrestu mimo niskich cen, może świadczyć że przetwórcy rzeczywiście napotykają barierę popytu - podsumował Paweł Kraciński. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI