×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trendy w produkcji truskawek. Na jakie odmiany warto postawić?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 25 stycznia 2023 15:15

Trendy w produkcji truskawek. Na jakie odmiany warto postawić? Zagrożeniem dla opłacalnej produkcji truskawek w Polsce z pewnością są koszty produkcji - środki ochrony roślin, nawozy. Głównym problemem staje się również siła robocza / fot. shutterstock

Produkcja truskawek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. O  trendy w produkcji truskawek zapytaliśmy Dariusza Bujaka ze szkółki De Kemp.

Odmiany truskawek do uprawy tunelowej - jakie cechy powinny posiadać? 

Jakie cechy powinna posiadać odmiana do uprawy tunelowej, żeby zapewnić zysk plantatorowi? 

Najważniejszym aspektem jest wczesność - plantatorzy szukają odmian wczesnych i odpornych. Obecnie odmianą która króluje jest odmiana Flair. Jest to odmiana bardzo dobra w smaku o dobrych parametrach, jednak problemy chorobowe sprawiają, że koszty produkcji stają się wyższe. Dlatego odmiany odporne zyskują na popularności. Zyskuje Alba, Twist. Na rynku niemieckim zyskuje na popularności odmiana Allegro, która w Polsce jest bardzo mało popularna. To odmiana odporna, bardzo smaczna i nie wymaga specjalnych zabiegów i dużej ochrony a plon i smak są bardzo duże. 

Zagrożenia dla produkcji truskawek w Polsce

Jakie są zagrożenia dla opłacalnej produkcji truskawek w Polsce? 

Zagrożeniem dla opłacalnej produkcji truskawek w Polsce z pewnością są koszty produkcji - środki ochrony roślin, nawozy. Głównym problemem staje się również siła robocza - pozyskanie i jej koszt. O ile w uprawach wczesnych nie jest to jeszcze duży problem to im dalej w sezon, ten problem narasta. 

Przeczytaj: Sezon truskawkowy 2023. Plantatorzy mają obawy

Zagraniczne trendy w uprawie truskawek

Jakie są trendy w uprawie truskawek w innych krajach? 

Najważniejszym atrybutem staje się smak. Wszystkie nowe odmiany cechują się bardzo dobrym smakiem. Klienci, którzy płacą za truskawkę - która nie jest najtańszym owocem - oczekują, że ten smak będzie wyjątkowy. Kiedyś kolor jasny - bardzo pożądany -teraz przestaje mieć znaczenie. Ludzie kojarzą intensywne czerwoną truskawkę z jej smakiem. To w handlu z marketami kolor jasny jest pożądany. 

Jakie są nowości odmianowe w szkółce De Kemp? 

Nowością w szkółce De Kemp jest odmiana Jenkka (FE2122). Jest to odmiana środka sezonu, dedykowana do upraw polowych. Jenkka to odmiana idealna do sprzedaży bezpośredniej dla klientów dla których smak jest najważniejszym aspektem. Owoce są średniej wielkości 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI