Tragiczna sytuacja w sadownictwie! Czas na protesty

Autor: www.sadyogrody.pl/ Związek Sadowników RP 08 lutego 2022 14:54

Tragiczna sytuacja w sadownictwie! Czas na protesty Sytuacja w polskim sadownictwie jest tragiczna! Będą protesty?/ fot. materiały redakcji

Związek Sadowników RP grzmi: Aktualna sytuacja w polskim sadownictwie jest tragiczna. Kolejne polityczne decyzje, przynoszą negatywne skutki w handlu owocami.

Aktualna sytuacja w polskim sadownictwie jest tragiczna. Kolejne polityczne decyzje, przynoszą negatywne skutki w handlu owocami. Po rosyjskim embargu z 2014 r., po którym jeszcze się nie pozbieraliśmy, od 1 stycznia tego roku obowiązuje zakaz eksportu polskich jabłek na Białoruś. Ma to ogromne, negatywne znaczenie dla handlu - informuje Związek Sadowników RP w komunikacie i  dodaje:

Sytuacje te próbują wykorzystać odbiorcy naszych produktów, np. sieci sklepów detalicznych. Wykorzystują nasze problemy do zaniżenia ceny zakupu owoców od dostawców. Wykorzystują przy tym swoją przewagę rynkową. Organy państwa w tym przypadku nie są skuteczne. Nie podejmują żadnych przynoszących  efekt działań.

Wysokie koszty produkcji pogłębiają kryzys w sadownictwie

Drożejące środki produkcji, zwłaszcza energia elektryczna, paliwo, wzrost obciążeń z tytułu zatrudnienia pracowników, drastycznie wysokie ceny nawozów i środków ochrony roślin powodują pogłębienie kryzysu. Związek Sadowników od kilku miesięcy przedstawia szereg postulatów uzdrowienia tej sytuacji. Sukcesywnie kierujemy je do polskiego rządu. Niestety efektów nie widać. Wydaje się że wyjściem z tej sytuacji jest głośne mówienie o naszych problemach. Kilka dni temu zorganizowaliśmy protest pod jednym z centrów dystrybucji największej sieci handlowej w Polsce, wyraziliśmy w ten sposób nasz sprzeciw wobec niekorzystnych dla nas działań.

Będą protesty Związku Sadowników RP?

Sadownicy ponadto są załamani zbliżającymi się przepisami dotyczącymi tak zwanego Zielonego Ładu. Mają słuszne obawy, że ich produkcja obłożona nadmiernymi ograniczeniami przegra konkurencję z żywnością importowaną. Wydaje się, że rozsądnym wyjściem jest mówienie o tych problemach przez całe polskie rolnictwo. Wydaje się także, że rozsądnym rozwiązaniem są masowe protesty. Związek Sadowników RP podjął decyzję o uczestnictwie w nich. Wybór formy i ich przebiegu pozostawiamy w decyzji naszych struktur lokalnych. Posiadamy je we wszystkich rejonach upraw sadowniczych w Polsce.

W sytuacji wielkiego kryzysu jaki dotknął polskie sadownictwo wydaje się, że stanie z boku i przyglądanie się jest nieskuteczne. Trzeba dzisiaj głośno wyrażać swoje poglądy, mówić o kryzysie i domagać się realizacji postulatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI