×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

To może być dobry sezon dla kaszubskich plantatorów truskawek

Autor: kartuzy.naszemiasto.pl / expresskaszubski.pl 24 maja 2021 15:00

To może być dobry sezon dla kaszubskich plantatorów truskawek Ten sezon może się okazać korzystny dla kaszubskich plantatorów truskawek; fot. unsplash.com

Ten sezon może się okazać korzystny dla kaszubskich plantatorów pod względem finansowym, co wcale nie oznacza, że powody do radości będą mieć konsumenci tych owoców - podaje "Express Kaszubski".

Zbiory kaszubskich truskawek rozpoczną się w tym roku z opóźnieniem. Wszystko za sprawą zimnego maja i braku słońca. Jest też pozytywna informacja - plantatorzy nie muszą pól podlewać, natura dba o to w wystarczającym stopniu. 

Kaszubskie truskawki dostępne w drugiej połowie czerwca

Przewidywany termin pierwszych zbiorów to 20 czerwca, chyba że pogoda szybko się zmieni i nadejdą gorące dni.

Plantatorzy i eksperci rynkowi podkreślają, że Kaszubi mogą w tym roku zarobić "niezłe pieniądze". Wszystko za sprawą mniej korzystnych warunków atmosferycznych w południowych krajach Europy, na przykład w Hiszpanii, gdzie były przymrozki i zbiory są niższe niż przewidywano.

Praca przy zbiorach truskawek wyzwaniem

Niestety, zarówno rodakom, ale też i Ukraińcom, nie śpieszy się do pracy na plantacjach truskawek. Alternatywą dla zatrudniania Ukraińców są Białorusini czy na przykład Mołdawianie, których plantatorom polecają w tym roku agencje.

Siła robocza to największy koszt dla wszystkich plantatorów. Za zbieranie truskawek na Kaszubach płaci się 3,50 zł za koszyk i chętnych nie ma.

 

Owoce jagodowe - dodaj oferty na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI