Szczególne straty są w owocach pestkowych w dolinie rzeki Ebro, jednym z najważniejszych obszarów produkcji słodkich owoców w Europie , a także w Katalonii i Aragonii.

Dyrektor generalny Afrucat, Manel Simon, powiedział, że producenci muszą bardzo dobrze zaplanować lato w obliczu spadku produkcji. Powiedział również, że ma nadzieję, że hiszpańskie firmy nadadzą priorytet eksportowi, wysyłając swoją produkcję do najbliższych miejsc docelowych i że nastąpi znaczny spadek eksportu do krajów trzecich.

W rzeczywistości, według Simona, oczekiwania są takie, że pierwszeństwo będą mieli ci duzi nabywcy, którzy biorą pod uwagę jakość produktu i 35-45% wzrost kosztów produkcji, jaki nastąpił w tym roku.

Sezon rozpocznie się w najbliższych dniach wraz z pojawieniem się pierwszych brzoskwiń i nektarynek z południowej Hiszpanii. Skutki mrozów nie będą widoczne w pierwszych tygodniach. Teoretycznie brak towaru będzie odczuwalny w czerwcu, kiedy rynki zaopatrują się w owoce doliny rzeki Ebro.

Według Afrucat, wpływ na jabłka i gruszki będzie mniejszy, ponieważ mróz nie dotknął tej uprawy tak bardzo, a rolnicy mogli zastosować zabiegi. Jednak sektor będzie musiał poczekać kilka tygodni do nadejścia upałów, aby zobaczyć, jaki procent owoców został uratowany, ponieważ zimno spowodowało, że jabłka i gruszki  spadają z drzew.