Szydłów: Sadownicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód po gradobiciu

Autor: www.szydlow.pl 02 czerwca 2021 08:15

Szydłów: Sadownicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód po gradobiciu Szydłów: Sadownicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód po gradobiciu/ fot. Miasto i Gmina Szydłów

Urząd Gminy Szydłów przyjmuje od sadowników wnioski o szacowanie strat po gradobiciu, które miało miejsce w ubiegłą sobotę w tym rejonie.

W ciągu ostatnich kilku lat nie było roku, żeby sadownicy z Gminy Szydłów nie zostali przykro doświadczeni przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. W 2019 roku trzykrotnie wystąpiły opady gradu, a rok temu przymrozki. W tym roku przymrozków nie było ale w ubiegłą sobotę, 29 maja, przed wieczorem, nad gminą przeszła chmura gradowa.

Pisaliśmy o tym: Silny grad zniszczył sady w Szydłowie. Straty mogą sięgnąć stu procent

Kule gradowe nie były tak duże jak podczas pamiętnego gradobicia w sierpniu 2019 roku ale opad był dość długi i intensywny. Według pierwszych doniesień mieszkańców, spowodował spore straty w sadach, przede wszystkim tych położonych w sołectwach Szydłów, Gacki, Mokre i Jabłonica. Nieznacznie zostały dotknięte uprawy w Brzezinach, Wolicy i Kotuszowie.

- W poniedziałek rano poinformowałem Wojewodę Świętokrzyskiego o wystąpieniu na terenie gminy opadów gradu – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz. – Do 15 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy będziemy przyjmować wnioski o oszacowanie szkód w uprawach rolnych.

Wzory wniosków z załącznikami znajdują się na stronie UMiG pod adresem: https://www.szydlow.pl/wnioski-o-oszacowanie-szkod-grad-2021.

Do składanego wniosku rolnik dołącza kserokopię wniosku o płatności bezpośrednie celem weryfikacji informacji o powierzchni gospodarstwa rolnego za rok 2021, a w przypadku posiadania w gospodarstwie zwierząt, należy dołączyć także zaświadczenie o ilości zwierząt wydane przez ARiMR. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI