Sytuacja na rynku jabłek w tym sezonie zależeć będzie od przetwórstwa?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 22 sierpnia 2022 14:32

Sytuacja na rynku jabłek w tym sezonie zależeć będzie od przetwórstwa? W kraju zjadamy około 500-600 tys. ton jabłek rocznie, a produkujemy powiedzmy około 4 milionów ton. / fot. shutterstock

Zapamiętajmy i zrozummy jedno, w tym sezonie o naszej dochodowości - jak nigdy wcześniej - decydować będzie sytuacja na rynku owoców do przetwórstwa i to na mim rozstrzygnie się nasze być albo nie być - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Rynek jabłek 2022/2023

Redakcja: Tegoroczny sezon jabłkowy nie zapowiada się dobrze...

Mirosław Maliszewski: Tu największym problemem jest brak rynków eksportowych dla owoców deserowych. Popatrzmy szybko w nieco uproszczony sposób na pewne liczby. W kraju zjadamy około 500-600 tys. ton jabłek rocznie, a produkujemy powiedzmy około 4 milionów ton. Załóżmy, że wzorem kilkunastu poprzednich sezonów przerabiamy na sok około połowę produkcji. Tak więc do zagospodarowania jako owoce deserowe mamy około 2 miliony ton. Oznacza to, że 1,4- 1,5 miliona ton powinniśmy wyeksportować. Przy braku rynku rosyjskiego, białoruskiego, egipskiego i jakiegokolwiek innego dużego importera jest to niemożliwe. Załóżmy jeszcze dodatkowo bardzo optymistyczny wariant, że jakimś cudem uda nam się wyeksportować do innych państw - poza utraconymi krajami importerami - np. 400- 500 tys. ton. Wtedy jesteśmy w stanie zagospodarować około 1 miliona ton jabłek deserowych. Czyli z produkcji powiedzmy 4-ech milionów ton do przemysłu przetwórczego trafi 3 miliony ton.

Co to oznacza? Chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć.

Mówiąc krótko w sadownictwie jest obecnie depresja, nastroje są paskudne i wydaje się, że brakuje nadziei na poprawę sytuacji. 

Najgorszym scenariuszem jest właśnie utrata nadziei. O ile bowiem sytuacja na rynku owoców deserowych wydaje się być bardzo złą, o tyle zapotrzebowanie na sok jabłkowy z naszego kraju jest na świecie ogromne. W tym przypadku akurat międzynarodowa sytuacja polityczna nam sprzyja. Konflikt gospodarczy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami trwa i nie zanosi się na jego szybkie zakończenie. Obłożony wysokimi cłami chiński koncentrat przegrywa w USA i kilku innych krajach z naszym. To bardzo ważna i dobra wiadomość. Także wysokie koszty transportu z Chin do USA i Europy poprawiają naszą pozycję. Taniej jest przywieźć kontener soku z Polski niż z dalekiej Azji. Ponadto kurs euro/dolara do złotówki bardzo sprzyja naszemu eksportowi. To wszystko są dla nas bardzo dobre informacje. I jeszcze jedno- zlokalizowane w Polsce zakłady przetwórcze są w stanie przerobić na koncentrat z zyskiem wszystko to, co urosło w naszych sadach.

 Jednak to wszystko, to jest teoria, a jak będzie w praktyce pokaże czas, sytuacja i postępowanie wszystkich stron.

Solidarność wśród sadowników

Jak może wyglądać ten sezon? 

MM: Jeśli zachowamy się mądrze i racjonalnie, to możemy uniknąć tragedii jaka zapowiada się na rynku jabłek. W dużej części to my będziemy o tym współdecydować. Jeśli na początku sezonu ulegniemy panice i poddamy się dyktatowi oraz polityce zaniżenia cen skupu dużych przetwórni, to przegramy. Jeśli zaś będziemy umiejętnie regulować dostawy i w momentach sztucznego ograniczania przerobu i spadku cen, ograniczymy sypanie, to się obronimy. Jeśli zaś będziemy ustawiać się w długich kolejkach, walczyć o miejsce ma punktach skupu, to tragedia jest murowana. 

W krytycznych momentach nie wykluczamy tez protestów pod zakładami i na punktach skupu.

Będziemy też lobbować w ministerstwie rolnictwa i Komisji Europejskiej, domagając się uruchomienie mechanizmu wycofywania owoców z rynku. To potrzebny i sprawdzony sposób na poprawę sytuacji, z którego tak chętnie korzystaliśmy w poprzednim i jeszcze wcześniejszych sezonach.

Zapamiętajmy i zrozummy jedno, w tym sezonie o naszej dochodowości - jak nigdy wcześniej - decydować będzie sytuacja na rynku owoców do przetwórstwa i to na mim rozstrzygnie się nasze być albo nie być.

Dziękuję za rozmowę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI