×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Świętokrzyskie: Szkody mrozowe wystąpiły na 33 tys. hektarów

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 17 maja 2017 10:00

Świętokrzyskie: Szkody mrozowe wystąpiły na 33 tys. hektarów fot. shutterstock

7 838 gospodarstw rolnych z 47 gmin województwa świętokrzyskiego - tyle zgłoszeń o stratach w uprawach wpłynęło do wtorku do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ta liczba dotyczy tylko strat odnotowanych do końca kwietnia - podaje strefaagro.pl.

W nocy z 9 na 10 maja nadeszła kolejna fala mrozu, która u licznych pogłębiła straty. Szkody w uprawach odnotowało znów 4718 gospodarstw. Obszar, na którym wystąpiły szkody przekroczył 33 tysiące hektary!

Największe są w powiecie sandomierskim, stąd pochodzi 62 procent zgłoszeń. W samej gminie Koprzywnica po obydwu falach mrozu szkody zgłosiło ponad 1 100 rolników. - Obszar strat przekracza trzy tysiąca hektarów. To ponad połowa terenów rolniczych naszej gminy - mówił Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy. - Ucierpiały nie tylko sady, ale także plantacje truskawek, warzyw i zbóż. Poziom strat sięga od 80 do nawet 100 procent - dodawał. Podobnie jest w gminach Klimontów, Samborzec i Łoniów. - Wspólnie z włodarzami tych gmin wnosimy, by uznać nasz obszar za rejon klęski żywiołowej. Bardzo się cieszę, że naszą gminę odwiedziła pani wojewoda, zobaczyła, że choć sady pięknie wyglądają, to niestety kwiaty owoców nie zobaczą - relacjonował.

Wymienione liczby to nadal nie są pełne dane, ponieważ gminy wciąż przyjmują zgłoszenia od rolników.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI