Światowy Dzień Owoców i Warzyw pod znakiem upowszechniania zdrowego jedzenia i integracji sektora (foto +wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 16 października 2020 16:23

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Wiemy, że są zdrowe, ale nie wiemy, że niezbędne w dużych ilościach w każdym posiłku. Upowszechnienie talerza pełnego warzyw i owoców oraz integracja wokół tej idei całego środowiska, to najważniejsze dziś zadanie liderów organizacji branżowych.

Niskie krajowe spożycie owoców i warzyw to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych. Największym ograniczeniem konsumpcji jest postrzeganie owoców i warzyw jako dodatek. Z okazji Dnia Warzyw i Owoców liderzy produkcji sektora zaprezentowali strategię oraz nową identyfikację wizualną promocji warzyw i owoców. W podwarszawskim Pałacu Mała Wieś spotkali się przedstawiciele organizacji producenckich, jednostek naukowych, plantatorzy i przetwórcy.

Liderzy sektora zwracają uwagę, iż warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Wspólnie zgodzili się co do użyteczności tej rekomendacji. Zdaniem branżowych ekspertów, połowa jest prostsza niż pięć porcji. Takie uproszczenie da wzrost świadomości roli warzyw i owoców w naszej diecie. Do tej koncepcji tworzony jest system identyfikacji wizualnej oraz narzędzia, które pozwolą z niego korzystać wielu organizacjom i agencjom pracującym na rzecz sektora. Będzie on wdrażany w 2021 roku we wszystkich projektach finansowanych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

- Jeżeli chcemy przekonać Polaków do większego spożycia warzyw i owoców, to powinniśmy znaleźć przede wszystkim te wąskie gardła – dlaczego oni tego nie robią. Po pierwsze – edukacja, od najmłodszych lat. I na tym nie powinniśmy poprzestawać, bo jedna lekcja biologii w szkole nie załatwia tematu, żeby przekonać dzieci chociażby do tego, że warzywa i owoce są bardzo ważnym składnikiem codziennej diety. Musimy sprawić, że Polacy zrozumieją „piramidę zdrowego odżywiania”, która jest dla nas wszystkich nieczytelna. Dobrym praktycznym rozwiązaniem może być zwykły talerz podzielony na połowę, którą powinny stanowić w codziennej diecie, w każdym posiłku, warzywa i owoce. Reszta to dodatki skrobiowe i białkowe - mówiła komentując badania konsumpcji Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyk, specjalista ds. żywienia, diet coach, Nutritionlab.

W podejmowanych działaniach plantatorom sprzyjają trendy. Na całym świecie 2021 rok ustanowiono Światowym Rokiem Owoców i Warzyw.

- Chcemy jeść bardziej zbalansowane jedzenie, więcej warzyw, więcej owoców, mniej mięsa. Ludzie patrzą jak je przygotowywać, już nie jedzą smażonego, ciężkiego, tylko bardziej gotowane bądź duszone. Najważniejszym trendem, który ja osobiście jako Szef Kuchni zaobserwowałem, z którym my musimy się jako Szefowie Kuchni zderzyć przy ofertach, bufetach czy imprezach, jest to, że ludzie mają większą świadomość, że jest więcej bardzo fajnych produktów takich jak polskie owoce i warzywa. Dobrze widać, że ludzie właśnie tego potrzebują i tego pragną – mówi Sebastian Olma, TopChef i Szef Kuchni Hotelu Pałacu Mała Wieś oraz restauracji Stara Wozownia.

Polscy producenci oferują szeroki asortyment świeżych warzyw i owoców, w coraz dłuższych sezonach, oraz ich przetwory i mrożonki. Stawiają na kuchnię nadal smaczną, ale lżejszą. Postanowili łączyć producentów z konsumentami. W Dniu swojego święta pokazali, że mają pomysły na zwiększenie konsumpcji i wzmacnianie dobrych nawyków żywieniowych.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI