W najnowszym raporcie Instytutu wskazano, że w przypadku zbóż w ciągu ostatnich 100 lat gorszym pod względem obfitości plonów był jedynie 2012 r. W porównaniu do 2021 r. zbiory są mniejsze o 15-30 proc. w przypadku poszczególnych gatunków zbóż.

Według rządowej agendy tropikalne upały, które wystąpiły pomiędzy 7 a 17 lipca, doprowadziły do zniszczeń na plantacjach owoców. Tegoroczne zbiory w przypadku jabłek, gruszek i winogron będą, jak szacuje INE mniejsze odpowiednio o 15, 30 i 10 proc. wobec 2021 r.

Wysokie straty w brzoskwiniach i ziemniakach

INE wskazało, że wysokie starty zanotowano również w przypadku brzoskwiń. Są one niższe wobec 2021 r. o 25 proc.

Zgodnie z przewidywaniami rządowej agendy wyraźny spadek plonów nastąpi też w przypadku ziemniaków. Będą one mniejsze wobec ubiegłorocznych zbiorów o 15-30 proc.

Ze statystyk Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) wynika, że bieżący rok jest drugim najbardziej suchym w historii kraju podczas minionego stulecia. Mniejsze opady zanotowano jedynie w 1931 r.

Według szacunku rządu Portugalii już 100 proc. kontynentalnej części tego kraju ogarniętych jest suszą. Z jej powodu niezbędne jest zaopatrywanie w wodę pitną beczkowozami kilkuset miejscowości w różnych dystryktach kraju.