
Pomimo burzowej aury w ostatnich dniach, susza rolnicza w skali kraju nie ustąpiła. Według IUNG-PIB w Puławach, jest ona obecna nadal w 15 województwach i dotyczy 10 grup upraw, także krzewów owocowych.
Największy deficyt wody notowany jest na obszarze: Równiny Białogardzkiej, środkowej części Wybrzeża Słowińskiego, na Pojezierzu Kaszubskim, Żuławach Wiślanych, we wschodniej części Kotliny Gorzowskiej, środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz wschodniej części Niziny Wielkopolskiej i na Równinie Oleśnickiej od -150 do -189 mm. Mniejsze niedobry wody notowano w zachodniej części Niziny Północno mazowieckiej, Wyżynie Przedborskiej, Pojezierzu Południowopomorskim, w zachodniej i środkowej części Wzniesień Południowomazowieckich, na Pojezierzu Ełckim, Polesiu Lubelskim, Podlasiu oraz na Nizinie Śląskiej od -120 do -149 mm. Na pozostałym terytorium kraju niedobory wody były mniejsze od -50 mm do -119 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.
Susza rolnicza występowała na terenie 15 województw. Jedynie nie została stwierdzona w woj. małopolskim. W zależności od regionu a czasem nawet w obrębie gminy została ogłoszona w sumie w w dziesięciu uprawach tj: rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu.
Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Notowano ją w 332 gminach (13,40% gmin Polski), w uprawach truskawek( w 27 gminach, 1,09% gmin Polski) oraz w uprawach warzyw gruntowych (w 5 gminach (0,20% gmin Polski).
Więcej na Farmer.pl.
CHF
4,69 -0,29%
GBP
5,36 -0,03%
USD
4,35 0,51%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr