×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Stres abiotyczny w truskawkach - jak złagodzić jego skutki?

Autor: SadyOgrody.pl 13 grudnia 2022 09:54

Stres abiotyczny w truskawkach - jak złagodzić jego skutki? Produkt powinien być zastosowany przed prognozowanym wystąpieniem stresu, tak aby przygotować roślinę na stres. / fot. shutterstock

Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2022" został produkt Quantis. Jakie ma działanie? Jaka jest jego innowacyjność? Zobaczcie sami.

Przedstawiciele firmy Syngenta, która wprowadziła na rynek produkt Quantis opowiedzieli nam o działaniu tego produktu, jak i kiedy warto go stosować i na czym polega jego innowacyjność. 

Uprawa truskawek - susza, wysokie temperatury i intensywne nasłonecznienie 

Jak oceniają Państwo produkt Quantis w truskawkach?

Produkt Quantis został wprowadzony na rynek przez Syngenta w bieżącym roku. Wprowadzenie produktu na rynek poprzedziły wieloletnie badania produktu prowadzone zarówno w Europie jak i w innych rejonach świata. Koncepcja wprowadzenia produktu na rynek polski łączy się z faktem zmian klimatycznych. Produkt jest wsparciem plantatorów w łagodzeniu stresów spowodowanych suszą czy zbyt wysokimi temperaturami i zbyt intensywnym nasłonecznieniem.  Nasze badania pokazują, że Quantis najskuteczniej działa jeżeli jest zastosowany przed lub na początku stresu cieplnego lub stresu suszy. Jest w stanie opóźnić i złagodzić negatywne konsekwencje związane z wymienionymi stresami abiotycznymi przez około 10-14 dni.W truskawce jesteśmy w stanie nie tylko ochronić potencjał plonotwórczy ale również poprawić parametry jakościowe takie jak Brix.

Jakie ma działanie i na czym polega innowacyjność tego produktu?

Mechanizmy reakcji komórkowej roślin uprawnych na stres są mocno złożone. Produkt Quantis posiada wyróżniający się na rynku skład i źródło pochodzenia. Działanie produktu polega na intensyfikacji naturalnych mechanizmów chroniących rośliny przed negatywnym wpływem stresu abiotycznego spowodowanym wystąpieniem wysokich temperatur i niedoboru wody. Działanie produktu polega na dostarczeniu roślinie związków takich jak osmoprotektanty, cukry proste, aminokwasy, fitohormony oraz makroelementy sygnałowe (związanych z przekazywaniem sygnałów komórkowych w roślinie). Dostarczamy je, aby przygotować roślinę na wystąpienie stresu. W związku z czym jesteśmy w stanie zapewnić roślinie funkcjonowanie zbliżone do optymalnego pomimo wystąpienia stresu (od 10 – 14 dni). Liczne badania przeprowadzone przez Syngenta pozwalają nam na bardzo konkretne spozycjonowanie produktu – w kierunku łagodzenia stresu spowodowanego wysokimi temperaturami i deficytami wody.

Stres abiotyczny w truskawkach - jak złagodzić jego skutki?

Jakie są doświadczenia na plantacjach truskawek?

Truskawka jest gatunkiem, który bardzo często w naszych warunkach jest poddawany stresom abiotycznym (szczególnie spowodowanym przymrozkami wiosennymi oraz w późniejszym okresie z występowaniem temperatur powyżej optimum). Naszym celem było dostarczenie producentom dodatkowego narzędzia, które w połączeniu z metodami agrotechnicznymi pozwoli na złagodzenie negatywnych skutków występowania stresów abiotycznych w trakcie sezonu wegetacyjnego. Doświadczenia przeprowadzone w Polsce przez HortiTeam pokazują, że produkt jest doskonałym uzupełnieniem technologii produkcji truskawki w Polsce. Analiza wyników pokazuje jasno, że produkt zastosowany w cyklu produkcyjnym pozwala na łagodzenie negatywnych konsekwencji stresu spowodowanego wystąpieniem okresowych wysokich temperatur i deficytów wody. Rekomendujemy użycie produktu łącznie z środkami ochrony roślin w okresie kwitnienia i wzrostu owoców zwłaszcza przed spodziewanym wzrostem temperatur powyżej optimum dla truskawki (>20 st. C). Testowaliśmy wielokrotne aplikacje produktu od momentu początku kwitnienia do owocowania. Zalecane dawkowanie  1 l na ha co 5-7 dni. Z doświadczeń wynika także, że w przypadku biostymulacji jesteśmy w stanie łagodzić epizody, do 14 dni, nie natomiast permanentny stres trwający bardzo długi okres czasu.

Jak produkt został przyjęty przez rynek i jakie firma ma plany na przyszłość w związku z tym produktem?

Quantis jest na rynku dopiero jeden sezon. Wielu producentów dopiero go testowało na swoich plantacjach. Jednakże już teraz można powiedzieć, że opinie producentów truskawki są jak najbardziej pozytywne.

Planujemy go dalej rozwijać zarówno w uprawach sadowniczych jak i warzywniczych czy rolniczych. Jest to bowiem jeden z niewielu produktów na rynku odpowiadających na potrzeby rolników borykających się z powtarzającymi się suszami czy długimi okresami wysokich temperatur połączonych z intensywnym nasłonecznieniem

Jakie są korzyści ze stosowania produktu Quantis?

Korzyści ze stosowania produktu to złagodzenie i opóźnienie wystąpienia negatywnych konsekwencji stresu suszy i wysokich temperatur połączonych zazwyczaj z intensywnym nasłonecznieniem, co bezpośrednio przekłada się na wzrost plonowania w warunkach stresu, podniesienie parametrów jakościowych produktu finalnego, szybszy powrót do normalnej wegetacji, kiedy warunki powrócą do optymalnych.

Jak i kiedy najlepiej go stosować?

Produkt powinien być zastosowany przed prognozowanym wystąpieniem stresu, tak aby przygotować roślinę na stres. W praktyce powinniśmy to zrobić na 2-3 dni przed stresem związanym z wysokimi temperaturami, lub przed okresem deficytów wody. Wówczas jesteśmy w stanie zabezpieczyć roślinę na okres od 10-14 dni przed negatywnym wpływem stresu i wystąpieniem nieodwracalnych jego konsekwencji, takich jak starzenie się rośliny (utrata masy liściowej), ograniczenie w wiązaniu owoców czy utracie parametrów jakościowych przez już zawiązane owoce. Produkt rekomendujemy w truskawce w dawce 1 l / ha w okresie okołokwitnieniowym i wzrostu owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI