W tym roku producenci jabłek zmagali się nie tylko z falami przymrozków wiosną, ale również z suszą i gradem w dalszej części sezonu. Zmiany klimatu doprowadzają do ekstremalnych zjawisk pogodowych. – W pewnym sensie jesteśmy w stanie niwelować ich skutki. W stowarzyszeniu inwestujemy w nowoczesne systemy nawadniające i sieci antygradowe. Owoce z uszkodzeniami po gradobiciu zostają usunięte wcześniej. Nasi sadownicy bardzo dbają o jakość i o zbiór danej odmiany we właściwym terminie, aby dostarczać partnerom jabłka najwyższej jakości – mówi Maciej Majewski.

W Stowarzyszeniu Sady Grójeckie jest prawie 500 sadowników, zrzeszonych w 12 grupach producenckich. – Podjęliśmy decyzję, że skupiamy się na rynku krajowym. Lidl jest naszym partnerem i głównym odbiorcą jabłka grójeckiego. Współpracujemy od czterech lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Lidlem. Jabłka grójeckie są dostępne również m.in. w Kauflandzie, sieciach Carrefour i w Makro. Niedługo nasze jabłka powinny się pojawić w kolejnych sieciach – mówi.

Dodaje, że jest wiele odmian jabłek grójeckich. Najpopularniejsze to Red Jonaprince, Gala oraz Golden Delicious. W ofercie jest także m.in. Mutsu, Szampion, Jonagored, Ligol czy odmiany z grupy Red Delicious. - Od zeszłego roku z naszymi partnerami prowadzimy kampanię edukacyjną – co 2 tygodnie wypuszczamy partie różnych odmian z charakterystyką odmiany, aby konsumentom łatwiej było wybrać swoją ulubioną odmianę jabłka – zaznacza.

- Gala to jedna z najpopularniejszych odmian z sadów grójeckich. Jabłka są małej lub średniej wielkości, najchętniej wybierane przez dzieci. Red Jonaprince, sport odmiany Jonagold, dzięki swoim właściwościom przechowalniczym, będzie dostępny praktycznie przez cały rok. Polacy uwielbiają Ligola, odmianę wyhodowana u nas w Polsce. Ligol ma bardzo fajna właściwość – po przekrojeniu długo nie ciemnieje, a sok zrobiony z jabłek tej odmiany ma wyjątkowo jasny kolor. Odmiana Rubin jest obecnie trudniej dostępna, ale wierzę, że konsumenci poprzez kupowanie tej odmiany, będą nas – sadowników mobilizować do produkcji tego typu odmian – powiedział Maciej Majewski, podczas prezentacji odmian jabłek grójeckich w siedzibie Kantar w Warszawie.

Od góry odmiana Rubin i Ligol/ fot. sadyogrody
Od góry odmiana Rubin i Ligol/ fot. sadyogrody

 

Przypomnijmy, że jabłka grójeckie zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG / PGI) pod koniec 2011 roku. Pod tą nazwą w sprzedaży mogą być oferowane wyłącznie jabłka klasy premium (ekstra i I) spełniające szczegółowe wymagania dotyczące wybarwienia, wielkości i jędrności miąższu.

Jedynym dystrybutorem jabłek grójeckich z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (ChOG / PGI) jest Stowarzyszenie Sady Grójeckie.