Tegoroczny sezon truskawkowy jeszcze przed jego rozpoczęciem budził wiele obawy. Dotyczyły one rosnących kosztów produkcji, cen oraz pracowników do zbioru. Niestety te ostatnie znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wielu producentów zmaga się z niewystarczającą ilością pracowników do zbiorów. 

O tegorocznych stawkach za zbiór truskawek pisaliśmy w artykule: Zbiór truskawek - jakie stawki w 2022 roku?

Stawki za zbiór - 4 zł za łubiankę? 

Wśród ogłoszeń dotyczących poszukiwania pracowników do zbioru truskawek nie brakuje tak zwanych "perełek". W ostatnim czasie znaleźliśmy co najmniej dwa ogłoszenia, gdzie producent oferuje 4 zł za zbiór łubianki truskawek. Oba ogłoszenia wzbudziły sprzeciw i oskarżenia o psucie rynku. Jedno z nich dotyczyło Mazowsza, zaś drugie Lubelszczyzny. 

O ile ogłoszenie jest prawdziwe, nie ma się co dziwić, że cena za zbiór truskawek z takiej plantacji wynosi 4 zł za łubiankę, bowiem jest bardzo mocno zaniedbana. Jak skomentował jeden z czytelników - "to nie jest plantacja truskawek, tylko łąka z bioróżnorodnymi biotypami". Jedna z czytelniczek skwitowała - "to już macie odpowiedź, gdzie się te 4 zł od łubianki zarabia". Niestety nie sposób się z tym nie zgodzić. Cena za zbiór jest adekwatna do stanu plantacji. Bowiem praca w takich warunkach jest dużo trudniejsza i wymaga więcej wysiłku niż na zadbanej plantacji.

Drugie z ogłoszeń z Lubelszczyzny nie zawiera zdjęcia. Jednak stawka sporo wyższa niż te oferowane w centralnej Polsce może wzbudzać podejrzenia. Nie ma się co dziwić, że takie ogłoszenia wzbudzają wiele emocji, ponieważ plantatorzy oferujący stawki niższe przy lepszych warunkach mogą być oskarżani ze strony pracowników o zaniżanie stawek. Niestety pracownicy zwłaszcza ci mniej doświadczeni w pierwszej kolejności biorą pod uwagę oferowane stawki, dopiero później stan plantacji.