Stawki za zbiór truskawek - 4 zł za łubiankę?

Autor: SadyOgrody.pl 15 czerwca 2022 15:52

Stawki za zbiór truskawek - 4 zł za łubiankę? Sezon truskawkowy w pełni. Niestety odczuwalne są braki pracowników do zbioru. / fot. shutterstock

Sezon truskawkowy w pełni. Niestety odczuwalne są braki pracowników do zbioru. W sieci nie brakuje "perełek" wśród ogłoszeń dotyczących pracowników do zbiorów.

Tegoroczny sezon truskawkowy jeszcze przed jego rozpoczęciem budził wiele obawy. Dotyczyły one rosnących kosztów produkcji, cen oraz pracowników do zbioru. Niestety te ostatnie znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wielu producentów zmaga się z niewystarczającą ilością pracowników do zbiorów. 

O tegorocznych stawkach za zbiór truskawek pisaliśmy w artykule: Zbiór truskawek - jakie stawki w 2022 roku?

Stawki za zbiór - 4 zł za łubiankę? 

Wśród ogłoszeń dotyczących poszukiwania pracowników do zbioru truskawek nie brakuje tak zwanych "perełek". W ostatnim czasie znaleźliśmy co najmniej dwa ogłoszenia, gdzie producent oferuje 4 zł za zbiór łubianki truskawek. Oba ogłoszenia wzbudziły sprzeciw i oskarżenia o psucie rynku. Jedno z nich dotyczyło Mazowsza, zaś drugie Lubelszczyzny. 

O ile ogłoszenie jest prawdziwe, nie ma się co dziwić, że cena za zbiór truskawek z takiej plantacji wynosi 4 zł za łubiankę, bowiem jest bardzo mocno zaniedbana. Jak skomentował jeden z czytelników - "to nie jest plantacja truskawek, tylko łąka z bioróżnorodnymi biotypami". Jedna z czytelniczek skwitowała - "to już macie odpowiedź, gdzie się te 4 zł od łubianki zarabia". Niestety nie sposób się z tym nie zgodzić. Cena za zbiór jest adekwatna do stanu plantacji. Bowiem praca w takich warunkach jest dużo trudniejsza i wymaga więcej wysiłku niż na zadbanej plantacji.

Drugie z ogłoszeń z Lubelszczyzny nie zawiera zdjęcia. Jednak stawka sporo wyższa niż te oferowane w centralnej Polsce może wzbudzać podejrzenia. Nie ma się co dziwić, że takie ogłoszenia wzbudzają wiele emocji, ponieważ plantatorzy oferujący stawki niższe przy lepszych warunkach mogą być oskarżani ze strony pracowników o zaniżanie stawek. Niestety pracownicy zwłaszcza ci mniej doświadczeni w pierwszej kolejności biorą pod uwagę oferowane stawki, dopiero później stan plantacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI