×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Spożycie jabłek w UE powinno utrzymać się na wysokim poziomie

Autor: www.sadyogrody.pl/ ZSRP 25 października 2021 16:03

Spożycie jabłek w UE powinno utrzymać się na wysokim poziomie Spożycie świeżych jabłek w UE pozostaje na wysokim poziom/ fot. pixabay

Na podstawie najnowszych danych i refleksji ekspertów rynkowych Komisja Europejska przedstawiła perspektywy krótkoterminowe według, których spożycie świeżych jabłek w Unii Europejskiej pozostaje na wysokim poziomie.

Według prognoz produkcja jabłek w UE powinna wzrosnąć o 10% do 12,5 mln t w 2021/22 (+8% w porównaniu do średniej z 5 lat) napędzana przez wzrost w Polsce (+27% rok do roku), co jest wynikiem szacowanego wzrostu powierzchni upraw (+7% rok do roku) oraz dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym.

Rynek jabłek w Polsce

Duża dostępność jabłek w Polsce oraz niskie ceny powodują wzrost udziału jabłek przeznaczonych do przetwórstwa (do 34% w 2021/22 wobec 29% w 2020/21). Łącznie przewiduje się sprzedaż około 7,8 mln t do spożycia świeżego (+2% rok do roku) i 4,1 mln t do przetwórstwa.

Spożycie jabłek w UE

Spożycie świeżych jabłek na mieszkańca w UE powinno utrzymać się na wysokim poziomie (15,3 kg) dzięki niższym cenom i rosnącej świadomości zdrowego stylu życia. Oczekuje się, że spożycie przetworzonych jabłek na mieszkańca wzrośnie do około 8 kg (+9,3% rok do roku), napędzane przez rosnące zapasy, które na koniec sezonu 2020/21 były niskie.

W ramach stabilnego popytu na jabłka przetworzone rośnie zapotrzebowanie na produkty ekologiczne oraz produkty bez dodatku cukru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI