×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sposób na obfite plony? Kiedy stosować mikoryzę do borówki?

Autor: SadyOgrody.pl / e-biotechnologia.p 24 lutego 2023 11:07

Sposób na obfite plony? Kiedy stosować mikoryzę do borówki? Mikroryza sprawia, że system korzeniowy rośliny jest bardziej sprawny. / fot. unsplash

Aby cieszyć się obfitymi plonami borówek należy spełnić szereg czynników. Pomocne w uprawie będzie również zastosowanie mikroryzy. Co to takiego? Kiedy ją stosować?

Co to jest mikoryza?

Mikroryza jest to współżycie korzeni roślin z grzybami. Daje korzyść dla obu gatunków. Grzybnia przekazuje wodę roślinie, natomiast roślina dostarcza grzybni substancji organicznych. Strzępki grzybni współpracują z poszczególnymi roślinami. Jednak co istotne, nie ma uniwersalnych grzybów które sprawdzą się z każdym rodzajem roślin. Do każdego rodzaju rośliny należy zastosować dedykowaną mikroryzę. 

Jakie są rodzaje mikoryzy?

 Jak czytamy w portalu e-biotechnologia.pl mamy trzy podstawowe typy mikroryz:

Mikoryza zewnętrzna (Ektomikoryza)
Charakterystyczna dla gatunków grzyba Basidiomycota, Ascomycota, wchodzących w interakcje głównie z drzewami i krzewami klimatu umiarkowanego. Strzępki oplatają komórki położone w zewnętrznych warstwach korzenia rośliny, na którego powierzchni grzyb tworzy zbitą pochewkę zwaną mufką. Występuje na korzeniach drobnych, niezdolnych do wzrostu na dużą odległość. Infekcji towarzyszy zahamowanie wzrostu, nabrzmienie i skrócenie podziemnych części rośliny. Nie tworzą się również włośniki, gdyż ich funkcje przejmują rozprzestrzeniające się w glebie strzępki grzyba.

Mikoryza endotroficzna (Endomikoryza)
Typowa dla grzybów z gatunku Glameromycota. Jest to mikoryza najbardziej rozpowszechniona, która obejmuje 80% wszystkich roślin naziemnych z tego typu symbiozą. Choć niekiedy obserwuje się stwardnienie oraz zmianę barwy korzenia, roślina na ogół nie wykazuje wyraźnych zmian w swoim wyglądzie. Do jej rozpoznania potrzebne jest wykonanie badań z użyciem mikroskopu. Grzyb nie otacza korzenia pochewką, natomiast przedostaje się do jego wnętrza, gdzie tworzy charakterystyczne struktury kłębków (wezikul) lub drzewiastych rozgałęzień (arbuskul). Strzępki wnikają do wnętrza komórek rośliny, gdzie następnie są trawione.

Mikoryza ektoendotroficzna, czyli forma przejściowa. Wewnątrz korzenia otoczonego pochewką grzyb rozwija się w sposób typowy dla endomikoryzy.

Korzyści płynące z mikoryzy

Mikroryza sprawia, że system korzeniowy rośliny jest bardziej sprawny. Dzięki symbiozie grzybów z korzeniami możliwe jest pobieranie większej ilości wody i składników pokarmowych zwłaszcza tych trudno przyswajalnych. System korzeniowy jest jest odporniejszy na okresowe niedobory wody, a sama gleba szybciej oczyszcza się z występujących w glebie patogenów. Co ważne mikoryza wpływa pozytywnie także na rozwój i wzrost roślin. Zastosowanie mikroryzy wpłynie na obfite plony, lepsze kwitnienie oraz odpowiednią kondycję roślin. 

Mikoryza a uprawa borówek amerykańskich

Mikroryzę najlepiej stosować na młode korzenie przy sadzeniu krzewów borówki. Jednak możemy również ją zaaplikować do roślin już rosnącym w ogrodzie. Najlepszym sposobem stosowania mikroryzy jest przygotowanie roztworu i zamoczenie w nim bryły korzeniowej. Do roślin już posadzonych zaleca się zrobienie otworów w glebie w pobliżu rośliny i wprowadzenie roztworu do gleby. Możliwa jest również aplikacja doglebowa. 

Grzybnia potrzebuje czasu aby odpowiednio się rozrosnąć dlatego zaleca się, aby przez około 60 dni zrezygnować z nawożenia mineralnego po aplikacji mikroryzy. 

Mikoryza do borówek amerykańskich - kiedy stosować?

Najlepszym terminem na aplikację mikroryzy będzie wiosna i jesień - od marca do maja i od września do listopada. Możliwe jest jednak stosowanie jej przez cały okres wegetacyjny. Nie zaleca się aplikować mikroryzy w miesiącach zimowych, kiedy to ziemia jest zamarznięta. 

Gdzie można kupić mikoryzę?

Mikroryzę bez problemu możemy kupić w sklepie ogrodniczym oraz w internecie. Zarówno w popularnych sklepach ogrodniczo-budowalnych, jak i na internetowych serwisach ogłoszeń. W zależności od ilości preparatu kosztuje od 40 do ponad 100 zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI