Śnieżyca Filomena powoduje spore straty w hiszpańskim ogrodnictwiewww.sadyogrody.pl - 13 stycznia 2021 12:39


Uszkodzone uprawy owoców i warzyw, problemy z wyżywieniem zwierząt gospodarskich czy wsie odcięte od świata. Śnieżyca Filomena znacząco wpływa na hiszpańskie rolnictwo i ogrodnictwo.


Na obszarach, na których spadło najwięcej śniegu, uszkodzone zostały drzewa owocowe i oliwne. Niektórzy rolnicy doznali poważnych szkód w infrastrukturze, na przykład w szklarniach na południu Madrytu, gdzie znaczne pokrywy śniegu wpłynęły na uszkodzeniach pokryć dachowych. 

Chociaż opady śniegu już się skończyły, temperatury poniżej 10ºC w miejscach, gdzie tak niskie wartości nigdy nie były rejestrowane, mogą wywołać więcej szkód. W niektórych, zimniejszych regionach plantatorzy obawiają się o kondycję pąków drzew owocowych, migdałowych oraz winorośli.

Jeśli chodzi o obszar owoców jagodowych w Huelvie, istnieją obawy, że blokada ciężarówek na niektórych obszarach może mieć wpływ na produkcję i dostawy owoców łatwopsujących się. Ponadto niskie temperatury spowalniają również dojrzewanie truskawek i malin, co powoduje spowolnienie produkcji produktu.

Podkreśla się również rolę tysięcy rolników, którzy wsiedli na swoje traktory i sprzątają ulice i drogi swoich wiosek oraz miasteczek.

{fb;https://www.facebook.com/upahuelva/photos/pcb.2694917080819081/2694917024152420/}