Skup malin 2022: Kiepskie ceny i jakość

Autor: SadyOgrody.pl 07 września 2022 08:28

Skup malin 2022: Kiepskie ceny i jakość Sytuacja na rynku malin do przetwórstwa jest daleka od oczekiwań producentów. Ceny choć stabilne nie są zadowalające. / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku malin do przetwórstwa jest daleka od oczekiwań producentów. Ceny choć stabilne nie są zadowalające. Ponadto nasilająca się susza ma wpływ na jakość i wielkość zbiorów.

Tegoroczny sezon skupu malin od początku budził niezadowolenie wśród plantatorów. Zakłady przetwórcze chciały wyjść z jak najniższą ceną. Wielokrotnie również dochodziło do drastycznego obniżenia stawek bez żadnego, uzasadnionego powodu. 

Mniejsze dostawy, stabilne ceny 

Właściciele skupów jednoznacznie przyznają, że dostawy zmniejszyły się. Malina dojrzewa powoli. Wysokie temperatury wpłynęły na jakość owoców i wielkość plonowania.

Obecnie ceny malin są na stabilnym poziomie. Obecnie wynoszą od 10,5 do 12 zł/kg w zależności od lokalizacji i jakości. Od dłuższego czasu cena w zasadzie się nie zmienia. Być może przetwórcy zdają sobie sprawę z tego, że zbiory poprzez nasilającą się suszę nie będą tak duże jak początkowo zakładano. 

Zdaniem producentów ceny przy uwzględnieniu obecnych kosztów produkcji powinny być zdecydowanie wyższe. Nasilająca się susza generuje kolejne koszty. Jednak trudno prognozować, czy te wszystkie czynniki wpłyną na wzrost stawek. Może mieć to miejsce na koniec zbiorów, jeśli okaże się, że zakłady zakupiły zbyt mało surowca. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI