Silny grad zniszczył sady. Straty mogą sięgać nawet 70 procent

Autor: Sylwia Sałyga 06 czerwca 2022 08:58

Silny grad zniszczył sady. Straty mogą sięgać nawet 70 procent Grad w Glinach. Duże uszkodzenia w sadach jabłoniowych i gruszowych/ fot. materiały redakcji

W środę, 1 czerwca przez miejscowość Glinki w powiecie otwockim przeszła ulewna burza z gradem. Gradobicie zniszczyło tamtejsze sady jabłoniowe i gruszowe.

Burza z gradem uderzyła w środę, 1 czerwca około godziny 16. Gradobicie zniszczyło znaczną część sadow uprawianych w miejscowości Glinki w powiecie otwockim. Miejscami warstwa lodu dochodziła do 4 cm.

Grad Glinki.jpg

Jak poinformował nas Pan Grzegorz, sadownik z Glinek na jego plantacji grad uszkodził sady gruszowe odmian Klapsa, Lukasówka i Konferencja- grad wyraźnie poprzecinał skórkę na zawiązkach owoców. Na ten moment jeszcze ciężko jest w pełni oszacować straty, wstępnie uszkodzenia w sadzie Pana Grzegorza wynoszą ok. 30 procent.

Uszkodzenia po gradzie, sad gruszkowy.

Według jego relacji opad gradu był nieregularnie, gradziny były małe ale opad był intensywny i silny.

Zobacz też: Grad wielkości brzoskwiń zniszczył uprawy jagodowe

Jeszcze większe straty notują pozostali sadownicy z tej miejscowości. Nawet 70 procentowe uszkodzenia widoczne są na plantacji Idareda i Ligola. Grad spowodował także uszkodzenia na okolicznych plantacjach truskawek.

Zawiązki po gradzie, fot. GG

Zawiązki jabłek po gradobiciu

 

 

Gradobicie Glinki .jpg

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI