×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sezon truskawkowy w Estonii: Brzydka pogoda wpłynęła na podaż i wysokie ceny

Autor: Rzeczpospolita (rp.pl) 17 lipca 2017 14:47

Sezon truskawkowy w Estonii: Brzydka pogoda wpłynęła na podaż i wysokie ceny fot. shutterstock.com

Deszczowa i chłodna pogoda w Estonii "utopiła" tamtejszych plantatorów truskawek. Najbardziej ucierpiała „Polka" - ulubiona odmiana Estończyków - pisze serwis rp.pl.

- Sytuacja w wielu gospodarstwach uprawiających „Polkę" jest katastrofalna. Na wielu plantacjach owoce „Polki" pokryły się pleśnią. Tak lubiana przez wszystkich odmiana ma delikatne, miękkie owoce, które dużo gorzej znoszą długotrwałe opady i niskie temperatury - cytuje Ulwi Moor - konsultanta ds plantacji truskawek, pytany przez gazetę Maaleht. „Polka" to najstarsza odmiana truskawki w Estonii. Zgodnie z nazwą, przywędrowała nad Bałtyk z Polski. 

Podczas kiedy w Polsce sezon truskawkowy się skończył, to w chłodniejszej, położonej bardziej na północ Estonii znajduje się w okresie szczytowym. Ceny, które ostatnio znacznie spadły, zatrzymały się na poziomie 5-6 euro za kilo czyli 21-25 zł. Estońskie truskawki są więc średnio cztery razy droższe od polskich. Wysokie ceny napędza nie tylko chłodne lato, ale też zwiększony popyt. Estończycy zamiast robienia przetworów, masowo zamrażają kupione owoce. 

Więcej w serwisie rp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI