×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sezon truskawkowy 2023. Plantatorzy mają obawy

Autor: Krystyna Zagórska 26 stycznia 2023 15:13

Sezon truskawkowy 2023. Plantatorzy mają obawy Plantatorzy truskawek obawiają się braku osób chętnych do pracy/ fot. unsplash

Nowy sezon to nowe wyzwania i zawsze trzeba im stawiać czoła. Na ten moment bardziej obawiamy się braku osób chętnych do pracy niż kosztów – mówi serwisowi sadyogrody.pl Karol Maciejczyk - współtwórca marki "Truskawki od Karola”, producent owoców jagodowych w gospodarstwie w Jenkowicach koło Oleśnicy.

Wyzwania dla plantatorów truskawek 2023

- Koszty produkcji zawsze się w jakiś sposób równoważą z przychodami. Do pewnych rzeczy jesteśmy już przyzwyczajeni i ponieśliśmy pewne koszty na ten sezon, w postaci np. zakupu kartonowych łubianek, opakowań czy naklejek. Tak naprawdę większych kosztów na ten moment nie ma. W nowym sezonie może nasilić się problemem z dostępnością ludzkich rąk do pracy, ponieważ zrywamy wszystkie owoce ręcznie. Wojna na Ukrainie, która trwa niestety, powoduje zaburzenie przepływu osób chętnych podjęcia pracy w gospodarstwach, nie tylko tych nastawionych na produkcję owoców jagodowych, ale także z innych branż, w całej naszej gospodarce. Dlatego też bardziej obawiamy się braku osób chętnych do pracy niż kosztów - mówi Karol Maciejczyk.

Kiedy pierwsze truskawki w sezonie 2023?

Zbiory pierwszych truskawek szklarniowych prawdopodobnie rozpoczną producenci z Kalisza w marcu-kwietniu, lub nieco późniejszym terminie. Koszty związane z ogrzaniem szklarni mogą wstrzymywać plantatorów. Pierwszych truskawek z upraw tunelowych, w zależności od aury, można spodziewać się na przełomie kwietnia lub w majówkę. 

W gospodarstwie w Jenkowicach koło Oleśnicy zbiory truskawek rozpoczynają się od odmiany Flair w uprawie tunelowej. Następnie przypada zbiór odmian Alba i Allegro.

- Odmiana Allegro jest bardzo smaczna, w listopadzie mieliśmy okazję spróbować pierwszych owoców tej odmiany - mówi plantator.

W kolejnym etapie będzie rozpoczynał się zbiór truskawki gruntowej - odmian Rumba, Clery, i truskawki która zyskała bardzo dużą popularność - Tajemniczej od Karola. 

Zobacz także:

Do kogo trafi pierwszy kilogram truskawek? Trwa licytacja WOŚP

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI