×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sezon na truskawki: Pierwsze prace na plantacjach już ruszyły

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 24 lutego 2023 12:55

Sezon na truskawki: Pierwsze prace na plantacjach już ruszyły Z początkiem wiosny plantatorzy dokonują oceny stanu plantacji truskawek po zimie - przezimowania roślin oraz ich kondycji. / fot. G.Kasprzak

Choć do pełni sezonu truskawkowego potrzeba jeszcze trochę czasu na plantacjach truskawek powoli rozpoczynają się prace. Zwłaszcza w uprawach pod osłonami.

Sezon na truskawki 2023 - przygotowania ruszyły

Z początkiem wiosny plantatorzy będą dokonywać oceny stanu plantacji truskawek po zimie - przezimowania roślin oraz ich kondycji. Na tej podstawie podejmują zwykle decyzje o pierwszych zabiegach. Choć zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa wielu plantatorów już rozpoczęło przygotowania do nowego sezonu. Zwłaszcza w uprawach pod osłonami. 

Jak mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Grzegorz Kasprzak, producent truskawek spod Kalisza, na plantacji pod osłonami przeprowadził już czyszczenie liści. - Aktualnie rozpoczynam fertygację roślin, ale tylko w tunelach - na plantacjach w otwartym polu przyjdzie jeszcze czas - przyznaje. 

Truskawki przed zabiegiem czyszczenia liści na plantacji Grzegorza Kasprzaka, producenta spod Kalisza / fot. G.Kasprzak

Truskawki po czyszczeniu liści / fot. G.Kasprzak

Jak przygotować plantacje truskawek? Zakres prac wiosną

Wczesną wiosną na plantacji truskawek należy wygrabić resztki ściółki, uschnięte zamarłe liście oraz chwasty. "Czyszczenie'' plantacji ograniczy presję patogenów w nowym sezonie wegetacji. Reszta prac będzie odbywać się w późniejszym terminie (zabiegi ochronne czy nawozowe). 

Plantator przygotowuje się do lustracji plantacji w otwartym polu. - Myślę, że w pierwszym tygodniu marca zacznę czyścić i wykonywać pierwsze zabiegi również w otwartym polu. Wszystko zależy, jak będzie się układała pogoda i jakie będą zapowiedzi pogodowe - mówi. 

Sezon na truskawki 2023 - największe wyzwania

Mimo napływu ludzi (związanego z sytuacją polityczną na świecie) nadal największym problemem będzie siła robocza. Grzegorz Kasprzak przyznaje, że nadal 'jest na etapie zagonów', a na rynny przyjdzie jeszcze czas. Tak więc praca na stojąco w jego gospodarstwie na razie nie wchodzi w grę.  

Brak rąk do pracy to zmora wszystkich plantatorów. Jak mówi Karol Maciejczyk - współtwórca marki "Truskawki od Karola”, producent owoców jagodowych w gospodarstwie w Jenkowicach koło Oleśnicy, nowy sezon to nowe wyzwania i zawsze trzeba im stawiać czoła. Plantatorzy na ten moment bardziej obawiamy się braku osób chętnych do pracy niż kosztów. 

Sezon na truskawki 2023 - kiedy pierwsze owoce? 

Pierwsze polskie truskawki to owoce pochodzące ze szklarni. Zwykle sezon rozpoczynał się na przełomie marca i kwietnia jednak koszty związane z ogrzaniem szklarni mogą wstrzymywać plantatorów. Pierwszych truskawek z upraw tunelowych, w zależności od aury, można spodziewać się na przełomie kwietnia lub w majówkę. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI