Sezon borówkowy w Polsce został oficjalnie otwarty (zdjęcia)Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl - 30 czerwca 2016 14:17


- Spotykamy się, aby świętować wielki jubileusz jakim jest 100-lecie rozpoczęcia uprawy borówki na świecie. Dokonali tego amerykanie 100 lat temu, jednak Polacy wykonali w ciągu 40 kilku lat ogrom pracy, który spowodował, że osiągnęliśmy sukces w stylu amerykańskim - mówił Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej podczas Dnia Polskiej Borówki, który odbył się 30 czerwca na plantacji w Błoniu, niedaleko Pola Doświadczalnego SGGW.

- Nie przypadkowo spotykamy się na tej plantacji w Błoniu. Jest to jedna z najstarszych plantacji założona w 1978 r. – w przyszłym roku będziemy obchodzić jej 40-lecie. Jest to matecznik polskich borówkarzy, ponieważ tuż obok jest pole doświadczalne SGGW, z którego kupowaliśmy sadzonki. To w tym miejscu rozpoczęła się historia polskiej borówki, która nazywana się borówką amerykańską – jednak jestem przekonany, że się to zmieni - tłumaczył. 

Jesteśmy liderem w produkcji borówki w Europie i zajmujemy pierwsze miejsce w eksporcie. - Jednak nie jest to tylko sukces ilościowy, to przede wszystkim jakość. Nasza borówka jest jak złoto – najwyższej próby. Spełnia najostrzejsze kryteria jakościowe i wymagania stawiane przez zachodnich kontrahentów - przyznał. 

Według niego, na sukces polskiej borówki złożyły się trzy elementy. - Po pierwsze jest to nauka. Kolejnym elementem jest polska tradycja ziemiańska, a po trzecie przedsiębiorczość i pracowitość młodych plantatorów. Wszystko to razem dopełnia doskonała współpraca. Musieliśmy po części zrezygnować z polskiego, charakterystycznego indywidualizmu na rzecz współpracy - mówił Komorowski. 

- Gdyby nie młodzi ludzie, drugie pokolenie naszych plantatorów i doskonałych przedsiębiorców to "udusilibyśmy się" nadprodukcją. Oddajmy młodym plantatorom pokłon, ponieważ to dzięki nim nasze owoce są eksportowane na Zachód, z tego mamy dochody. Wierzę, że z tymi młodymi ludźmi drugie stulecie borówki upłynie pod znakiem polskiej borówki. To będzie nasze stulecie - to o nas będzie się mówić i pisać. Musimy tylko współpracować - skomentował.