Serbskie śliwki wyparły polskie? Patologia na rynku

Autor: Nowa Trybuna Opolska 17 sierpnia 2022 12:57

Serbskie śliwki wyparły polskie? Patologia na rynku Śliwki w jednym z dyskontów wywołały burzę wśród klientów. / fot. shutterstock

Śliwki w jednym z dyskontów wywołały burzę wśród klientów. W Polsce jest ich pod dostatkiem, tymczasem kraj pochodzenia tych sprzedawanych to… Serbia - podaje Nowa Trybuna Opolska.

Ceny śliwek 2022

Na „Broniszach” śliwki krajowej produkcji w hurcie wyceniane są od 1,5 - 2,5 zł/kg. Na bazarkach i w marketach płaci się jeszcze więcej. Grupy producenckie z kolei skupują owoce średnio za 1,20 zł/kg. Sadownicy zgodnie twierdzą, że mogłoby być lepiej, a sprzedaż importowanego towaru tylko im szkodzi. ZOBACZ: Polskiej śliwki nikt nie chce? Importują Serbską

- Handlarze mogą tak działać, ale po co są grupy producentów? Zamiast pomagać sobie w sprzedaży naszego towaru, dajemy zarobić innym – zwraca uwagę jeden z producentów.

Dzieje się tak m.in. po zniesieniu opłat celnych dla kilkudziesięciu ton owoców sprzedawanych do Unii Europejskiej. Zwłaszcza w dużych marketach widzi się zagraniczne produkty, a te polskie nie mają zejścia. Sąsiedni producenci są zadowoleni, a nasi obawiają się o przyszłość.

Więcej w Nowej Trybunie Opolskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI