Eksperci twierdzą, że tak duży skok cen malin będzie spowodowany zmniejszeniem plonów na światowym poziomie, przede wszystkim w Chile.

Truskawki będą drogie? Winne koszty produkcji i brak rąk do pracy

W związku z tym serbscy plantatorzy malin  z satysfakcją zacierają ręce, bo zapowiadana cena zakupu podwoi się w porównaniu do zeszłego roku.

Prezes Stowarzyszenia Malin Serbii Dobrivoje Radović potwierdza, że ​​w 2022 roku spodziewany jest dodatkowy wzrost cen malin, dzięki czemu skup może wynieść ponad 850 dinarów za kilogram.

Serbia przewiduje wysokie ceny malin w 2022 roku 

- Cena malin w eksporcie na początku tego roku była dobra i będzie znacznie wyższa. Drastycznie wzrosły ceny surowców i nawozów mineralnych. Jednocześnie owoców będzie mniej, bo zeszłoroczna susza zatrzymała wzrost plonów – wyjaśnia Radović i dodaje:

- W tej chwili w Europie i na świecie jest duże zapotrzebowanie na maliny, na rynku brakuje od 20 000 do 40 000 ton,  a takiej sytuacji na rynku nigdy w historii nie odnotowano - powiedział.

Cena serbskich malin pod koniec 2021 r. osiągnęła bezprecedensowy rekord, dzięki czemu mrożony owoc, odmiana Roland, został w listopadzie wyeksportowany do Japonii w cenie aż 11,3 euro za kilogram.

To co najmniej dwa razy więcej niż producenci otrzymali latem ubiegłego roku, kiedy byli bardzo zadowoleni ze swoich zarobków.