Serbscy plantatorzy zacierają ręce. Ceny malin będą wysokie

Autor: www.agrotv.net 20 lutego 2022 14:28

Serbscy plantatorzy zacierają ręce. Ceny malin będą wysokie Serbscy plantatorzy zacierają ręce. Ceny skupu malin będą wysokie/ fot.pixabay.com

- Cena skupu malin w tym roku może sięgnąć 850 dinarów za kilogram(32,55 zł/kg), czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. -czytamy w serwisie agrotv.net

Eksperci twierdzą, że tak duży skok cen malin będzie spowodowany zmniejszeniem plonów na światowym poziomie, przede wszystkim w Chile.

Truskawki będą drogie? Winne koszty produkcji i brak rąk do pracy

W związku z tym serbscy plantatorzy malin  z satysfakcją zacierają ręce, bo zapowiadana cena zakupu podwoi się w porównaniu do zeszłego roku.

Prezes Stowarzyszenia Malin Serbii Dobrivoje Radović potwierdza, że ​​w 2022 roku spodziewany jest dodatkowy wzrost cen malin, dzięki czemu skup może wynieść ponad 850 dinarów za kilogram.

Serbia przewiduje wysokie ceny malin w 2022 roku 

- Cena malin w eksporcie na początku tego roku była dobra i będzie znacznie wyższa. Drastycznie wzrosły ceny surowców i nawozów mineralnych. Jednocześnie owoców będzie mniej, bo zeszłoroczna susza zatrzymała wzrost plonów – wyjaśnia Radović i dodaje:

- W tej chwili w Europie i na świecie jest duże zapotrzebowanie na maliny, na rynku brakuje od 20 000 do 40 000 ton,  a takiej sytuacji na rynku nigdy w historii nie odnotowano - powiedział.

Cena serbskich malin pod koniec 2021 r. osiągnęła bezprecedensowy rekord, dzięki czemu mrożony owoc, odmiana Roland, został w listopadzie wyeksportowany do Japonii w cenie aż 11,3 euro za kilogram.

To co najmniej dwa razy więcej niż producenci otrzymali latem ubiegłego roku, kiedy byli bardzo zadowoleni ze swoich zarobków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI