Serbowie szykują się na udany wiśniowy sezon

Autor: prokuplje.org.rs / sadyogrody.pl 20 maja 2022 10:37

Serbowie szykują się na udany wiśniowy sezon Serbscy producenci wiśni spodziewają się bardzo dobrych zbiorów. / fot. shutterstock

Serbscy producenci wiśni spodziewają się bardzo dobrych zbiorów. Zwłaszcza w porównaniu do ubiegłego roku kiedy to  przymrozki zniszczyły 50 proc. plonów.

Serbscy producenci wiśni oczekują dobrego sezonu 

Poranne przymrozki oraz dłuższy okres bez opadów tej wiosny, nie wpłynął znacząco na sady w rejonie Prokuplja. Producenci wiśni, którzy w zeszłym roku ponieśli nawet 50 proc. szkód w wyniku przymrozków w sadach, mogą spodziewać się znacznie lepszych plonów w tym roku – powiedziała Magdalena Todorović, sadownik z Działu Ekspertów Rolniczych (PSSS) w Prokuplju.

Straty w sadach spowodowane przymrozkami wiosną w małym stopniu dotyczą tylko sadów położonych wzdłuż rzeki. Tam gdzie producenci zastosowali potrzebne środki agrotechniczne nie ma obaw o plony. 

O sytuacji w polskich sadach wiśniowych pisaliśmy w artykule: Wiśnie 2022 - jaka sytuacja w sadach?

Według Todorović sadownicy w rejonie Prokuplje nie mają powodów do obaw, ponieważ tegoroczne zbiory wiśni i tak będą znacznie lepsze niż ubiegłoroczne.

Według szacunków ekspertów w regionie Prokuplje, przy 2080 hektarach sadów wiśniowych, w tym roku można spodziewać się plonów około 10 000 ton z hektara.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI