Serbowie przewidują dobre zbiory malin w Polsce i Ukrainie

Autor: sadyogrody.pl / www.agrotv.net 03 czerwca 2022 17:12

Serbowie przewidują dobre zbiory malin w Polsce i Ukrainie Pomimo obecnego kryzysu dane dotyczące rodzaju malin na Ukrainie pokazują, że będzie to solidny rok. / fot. shutterstock

W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. eksport malin jest o ok. 30 proc. niższy niż średnia z poprzednich lat – wskazała Serbska Izba Handlowa na spotkaniu z przetwórcami i eksporterami mrożonych jagód w ramach Grupy Producentów Świeżych i Mrożone Owoce i Warzywa PKS.

Produkcja i przetwórstwo malin pod presją rosnących kosztów

Nadchodzący sezon będzie wielkim wyzwaniem dla serbskich eksporterów jagód ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, transportu, robocizny i wszystkie inne koszty.

Wraz z danymi dotyczącymi sprzedaży malin w poprzednim okresie została przedstawiona szczegółowa analiza, z której wynika, że ​​zwyczajowy udział ceny skupu w stosunku do kosztów zakupu, przetworzenia i sprzedaży wynosi 50-60 proc. Stwierdzono również, że udział ten został drastycznie zaburzony w poprzednim 2021 roku, kiedy wynosił aż 87 proc., co znacznie utrudniało stabilny i konkurencyjny biznes przetwórców oraz ich konkurencyjność na rynku.

Uczestnikom spotkania zostały również przedstawione informacje z Polski, która spodziewa się solidnego plonu malin, o ok. 10 proc. wyższego niż przed rokiem. Również pomimo obecnego kryzysu dane dotyczące rodzaju malin na Ukrainie pokazują, że będzie to solidny rok.

O cenach polskich malin przeczytasz w artykule: Polskie maliny w cenie. Ile kosztuje kilogram?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI