×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Serbia: Producenci malin chcą zaliczek na zakup owoców

Autor: agrotv.net / agroportal.rs 27 lutego 2023 15:29

Serbia: Producenci malin chcą zaliczek na zakup owoców Na plantacjach malin w Serbii rozpoczynają się prace przygotowawcze do sezonu. / fot. shutterstock

Na plantacjach malin w Serbii rozpoczynają się prace przygotowawcze do sezonu. Plantatorzy po ubiegłym roku chcą się zabezpieczyć i oczekują zaliczek na zakup owoców.

W zeszłym roku cena skupu dochodziła do 600 dinarów za kilogram, ale taką stawkę otrzymali tylko ci plantatorzy, którzy na początku sezonu sprzedawali maliny dużym eksporterom. Pozostali dostali o połowę mniej, a niektórzy wciąż czekają na pieniądze z mroźni. 

Producenci wciąż nie dostali pieniędzy za maliny sprzedane w 2022 roku 

W sezonie cena skupu malin wynosiła 500-600 dinarów za kilogram. W późniejszym czasie okazało się, że cena gotowego produktu - mrożonych malin - jest zbyt wysoka o poskutkowało zmniejszeniem wolumenu sprzedaży. Znaczna liczba producentów nie otrzymała zapłaty, więc małe gospodarstwa rodzinne, spółdzielnie i małe mroźnie stoją w obliczu bankructwa. 

Serbia - będą zaliczki na zakup malin w 2023? 

Aby uniknąć podobnej sytuacji w tym sezonie 15 marca plantatorzy malin będą starali się uzgodnić z Ministerstwem Rolnictwa i przetwórcami zaliczki na zakup malin. Wiele mroźni pozostaje zadłużonych u producentów, więc zwracają się do państwa o zastaw nowych pożyczek na spłatę ich długów. Bez tego producenci nie mogą rozpocząć produkcji.

- Sezon zaczyna się za dwa miesiące i musimy bardzo szybko zareagować, aby producenci mogli spokojnie wejść w początek sezonu wegetacyjnego - powiedział Nenad Dolovac, doradca ministra rolnictwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI