×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Serbia: Plantatorzy przewidują tegoroczne ceny skupu malin

Autor: mondo.rs 03 marca 2023 13:07

Serbia: Plantatorzy przewidują tegoroczne ceny skupu malin Plantatorzy malin w Serbii spodziewają się w tym sezonie od 400 do 500 dinarów za kilogram czerwonego złota. / fot. shutterstock

Plantatorzy malin w Serbii spodziewają się w tym sezonie od 400 do 500 dinarów za kilogram czerwonego złota. Na nabywców czeka jeszcze ogromna ilość malin w serbskich mroźniach.

Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami ruszyły prace w Ivanjicy i Arilje, które uważane są za stolice serbskiej maliny . Warunki pogodowe im nie sprzyjały, więc jak mówią, w tym sezonie można spodziewać się mniejszego plonu.

Maliny 2023 - jakich cen skupu spodziewają się plantatorzy?

W poprzednim sezonie serbskie maliny osiągnęły rekordową cenę za kilogram, ale mimo to wielu producentów zostało z pustymi kieszeniami, bo jak mówią, nie udało im się zebrać wszystkich należności. Duże ilości malin są jeszcze przechowywane i czekają na nabywców, ale plantatorzy z niecierpliwością czekają, jaka będzie cena skupu w tym roku.

- Spodziewam się, że będzie to od 400 do 500 dinarów za kilogram. Właśnie ze względu na szereg czynników, które wpływają na produkcję, będzie ona wysoka - mówi RINU Dobrivoje Radović, prezes Stowarzyszenia Producentów Malin w Serbii.

Plantatorzy malin od lat borykają się z dużym problemem, jakim jest brak siły roboczej. 

- W zeszłym roku ten, kto zbierał maliny, dobrze zarabiał. Za 5000 dinarów dziennie z zakwaterowaniem i wyżywieniem. W tym roku, jeśli dzienna płaca wyniesie 4000 dinarów, to będzie super – dodaje rozmówca.

Ze względu na duże ilości przechowywanych malin, ich cena za kilogram waha się obecnie od 250 do 300 dinarów, czyli znacznie mniej niż w zeszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI