×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sady jabłoniowe będą karczowane?

Autor: Gazeta Pomorska 13 stycznia 2023 09:58

Sady jabłoniowe będą karczowane? Coraz więcej jabłoni i śliw jest wycinanych, a sadownicy przestawiają się na produkcję owoców jagodowych i zbóż / fot. sadyogrody.pl

Coraz więcej jabłoni i śliw jest wycinanych, a sadownicy przestawiają się na produkcję owoców jagodowych i zbóż - podaje Gazeta Pomorska.

Niskie ceny za owoce sprawiają, że coraz większa grupa sadowników dopłaca do produkcji. I nawet oszczędzanie np. na środkach ochrony i nawozach tu nie pomoże, a wręcz przeciwnie - zmniejszenie nakładów wpływa na niską jakość jabłek i wiele z nich nadaje się tylko do przetwórstwa.

Zobacz: Dotacje do karczowania sadów - pomogą rozwiązać problemy branży?

Sadownicy nie mają pieniędzy na odtworzenie produkcji 

- Wielu polskich producentów jabłek już nie ma pieniędzy na odtworzenie produkcji, gdyż nie otrzymują godziwej zapłaty za swoją ciężką pracę - mówi Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach (pow. bydgoski).

- Ostatnie sady jabłoniowe, z odmianą przeznaczoną na eksport, posadziliśmy dwa lata temu – dodaje prezes grupy Galster. - Teraz już nie zamierzamy sadzić drzew a wręcz przeciwnie. Kwatery ze starymi jabłoniami likwidujemy i w ich miejscu będą, póki co, uprawy rolne. Pozbywamy się wszystkich grusz i śliw. Grusze (w odpowiednich warunkach) mogą być jeszcze dochodowe, ale import tanich śliwek z Serbii wywołał zamieszanie w handlu i zaszkodził naszym sadownikom.

Więcej w Gazecie Pomorskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI