Sadownik z Trzebnicy: Kto sprzeda jabłko poniżej 2 złotych, ten dołoży do interesu

Autor: Agrobiznes w TVP 28 września 2021 10:48

Sadownik z Trzebnicy: Kto sprzeda jabłko poniżej 2 złotych, ten dołoży do interesu Sadownik z Trzebnicy: Kto sprzeda jabłko poniżej 2 złotych, ten dołoży do interesu/ Fot. materiały własne

W dolnośląskiej Trzebnicy trwa zbiór jabłek a perspektywa opłacalności jest ponura. O co chodzi? Jak zawsze...o pieniądze.

Jak informuje Agrobiznes w TVP, uprawa jabłek w Trzebnicy stanowi 90% tamtejszej produkcji sadowniczej. To największe sady na dolnym śląsku o powierzchni około 150 ha upraw. Choć tegoroczna jakość jabłek jest bardzo zadowalająca, to problem stanowi ich niska cena.

- Koszt produkcji rosną w zastraszającym tempie. Nie wiem czy jest ktoś, kto może to wytrzymać. Rośnie paliwo, energia, koszty pracownicze. nie można znaleźć ludzi chętnych do pracy - wymienia Jerzy Ciołkowski, ze spółki Sady Trzebnica w rozmowie z Agrobiznesem.

- 3-4 lata temu żeby wyjść na zero trzeba było sprzedać jabłka w granicach 1-1,20 zł za kilogram. W tym roku to już jest 2 zł. Kto sprzeda jabłko poniżej 2 zł, dołoży do tego - mówi Jerzy Ciołkowski

Tegoroczna jakość trzebnickich jabłek jest bardzo dobra, owoce są ładniejsze niż ubiegłoroczne, ale jak dodaje Ciołkowski,  nie wie czy to spowoduje, że nie dopłacimy do ich uprawy w tym sezonie.

Więcej w Agrobiznes w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI