Sadownicy stracą 52 mln euro, jeśli cena sprzedaży jabłek nie wzrośnie

Autor: FEPEX 28 marca 2022 10:39

Sadownicy stracą 52 mln euro, jeśli cena sprzedaży jabłek nie wzrośnie Producenci jabłek stracą ponad 52 mln euro, jeśli cena sprzedaży nie wzrośnie/ fot. shutterstock.com

Hiszpańscy plantatorzy jabłek stracą ponad 52 mln euro, jeśli cena sprzedaży nie wzrośnie o co najmniej 15 centów za kilogram przed latem- informuje Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Eksportujących Producentów Owoców, Warzyw, Kwiatów i Roślin (FEPEX).

FEPEX informuje, że tym ostatnim roku koszty produkcji jabłek wzrosły o 40% ze względu na wzrost siły roboczej, a przede wszystkim ze względu na wzrost ceny energii, która wpływa na przetwórstwo, zakup opakowań, magazynowanie i transport, przy czym koszty rosną zarówno w polu, jak i w gospodarstwach owocowo-warzywnych.

Ponadto odnotowano 3,5 procentowy spadek cen sprzedaży jabłek krajowych w stosunku do roku poprzedniego. Wynika to z danych Infolineal, systemu informacji o cenach owoców w punktach sprzedaży w Hiszpanii, wdrożonego przez Stowarzyszenie Sektora Owocowego Katalonii (Afrucat), stowarzyszenie członkowskie FEPEX.

Zdaniem Joan Serentill, przewodniczącej Komitetu ds. Owoców Fepex „znajdujemy się w niepokojącej sytuacji, w której ceny jabłek w punktach sprzedaży nie tylko nie wzrosły w związku ze wzrostem kosztów, ale także pogorszyły się ceny co zagraża rentowności gospodarstw”.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI