Sadownicy obawiają się huśtawki cenowej na rynku jabłek

Autor: Puls Biznesu 24 sierpnia 2015 09:41

Sadownicy obawiają się huśtawki cenowej na rynku jabłek Sadownicy nie martwią się o zbyt jabłek/ fot. shutterstock

Zdaniem sadowników to nie będzie rok przełomowy, ale stabilny. Nie spodziewają się oni problemów ze zbytem jabłek. Jest jednak coś, co spędza im sen z powiek...To huśtawka cenowa - informuje Puls Biznesu.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, zauważa, że o tej porze w ubiegłym roku ceny jabłek mocno spadały. Teraz utrzymują się jednak na poziomie podobnym do tego sprzed dwóch lat. Choć spodziewa się on lepszego roku pod względem cen, to jednak gorszego pod względem zbiorów.  Jego zdaniem wszystko zależy od opadów. Wiele sadów nie jest w Polsce nawadnianych. Są to zazwyczaj stare, niedoinwestowane sady, które produkują jabłka gorszej jakości, więc kierują je do przetwórstwa.

Jak informuje Puls Biznesu najkorzystniejszym ruchem dla branży wydaje się umiejętne rozłożenie dostaw jabłek na cały sezon. Tylko wtedy nie dojdzie do zachwiania cen. Producenci jabłek dostrzegli już, że opłacało im się trzymanie owoców do czerwca. Wygląda na to, że wiedzą już, jak opanować wysokość cen.

Eksperci spodziewają się że pod względem cen bieżący rok będzie lepszy niż ubiegły. Pogorszą się jednak zbiory. GUS jeszcze niedawno podawał, że mogą one wzrosnąć w skali roku o 1,8 proc. Jednak teraz wszystko wskazuje na to, że zbiory zmaleją o około 10 proc. W niektórych regionach, np. w lubelskiem, spadek może wynieść aż 20 proc.

Więcej czytaj w Pulsie Biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI