Sadownicy chcą szybkiego wycofania jabłek z rynku

Autor: Związek Sadowników RP 15 lutego 2022 10:29

Sadownicy chcą szybkiego wycofania jabłek z rynku Polski rynek jabłek najbardziej cierpi na białoruskim embargu/ fot. shutterstock.com

W czasie poniedziałkowego spotkania Grupy Roboczej ds. Owoców i Warzyw COPA COGECA  jednym z punktów obrad była sytuacja rynkowa w związku z białoruskim embargiem.

W miniony poniedziałek w czasie obrad Grupy Roboczej ds. Owoców i Warzyw COPA COGECA Związek Sadowników przedstawił swoje stanowisko w związku z białoruskim embargiem, są to:

- Eksport jabłek i gruszek z Polski do Białorusi aktualnie nie istnieje. Nie ma ani wysyłek oficjalnych ( nie są wystawiane świadectwa fitosanitarne), ani nieoficjalnymi kanałami. To informacje od urzędów państwowych i eksporterów. Wszystko zostało zatrzymane z dniem 1 stycznia 2022 roku. Ostatnie, zintensyfikowane wysyłki odbywały się w grudniu.

- Aktualnie występują poważne problemy z dostępnością kontenerów na jabłka eksportowane do Egiptu.

- Wzrasta panika na rynku jabłek w Polsce.

- Większość sadowników liczy na szybkie wdrożenie systemu wycofywania owoców z rynku i uzyskanie za nie godziwych cen.

- Zdaniem większości wycofywanie powinno polegać na kierowaniu jabłek (na tym rynku sytuacja jest najgorsza) na cele energetyczne lub inne nierynkowe.

- W przypadku Polski, mechanizm wycofywania powinien polegać na daniu możliwości wycofywania poza organizacjami producenckimi, czyli bezwzględnie powinien odbywać się poprzez indywidualne gospodarstwa. {Poziom zorganizowania producentów w OP jest niewielki, więc w przypadku wycofywania tylko przez OP system będzie całkowicie nieskuteczny i niezadowalający dla indywidualnych sadowników, którzy to powinni na nim najwięcej skorzystać}

- Polska, jako kraj najbardziej dotknięty embargiem powinien otrzymać największy limit, a ten powinien obejmować głównie jabłka, bo na tym rynku sytuacja jest najgorsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI