Sądeccy sadownicy w trudnej sytuacji. Walczą o przetrwanie

Autor: rdn.pl 15 września 2021 15:06

Sądeccy sadownicy w trudnej sytuacji. Walczą o przetrwanie Przez tereny tej gminy przeszły w tym roku cztery fale gradobicia, a upraw nie oszczędzały też ulewy i nawałnice. / fot. shutterstock

Rok jest bardzo trudny i część sadowników może tego nie przetrwać – mówił w programie Słowo za Słowo na antenie RDN Nowy Sącz wójt Łącka, Jan Dziedzina.

Przez tereny tej gminy przeszły w tym roku cztery fale gradobicia, a upraw nie oszczędzały też ulewy i nawałnice.

Dodatkowo sadownicy nie zarobili dużo na zeszłorocznych zbiorach, bo owoce znajdujące się w magazynach zostały sprzedane po bardzo niskich cenach.

– Jeśli na ponad 300 gospodarstw, które żyją tylko z sadownictwa, mamy około 300 wniosków gradowych, to pokazuje skalę tego ogromnego problemu. Oznacza to też, że jabłka delikatesowego na terenie Łącka po tym sezonie będzie bardzo nie wiele. Przypomnę jeszcze o problemach z ubezpieczeniami, bo to też bardzo mocno bulwersowało sadowników. Teraz czekają na wsparcie i wierze, że ono pojawi się ze strony rządu – dodaje wójt Dziedzina.

W budżetach sadowników nie ma pieniędzy na nowe inwestycje, a w niektórych przypadkach może zabraknąć też na bieżące utrzymanie plantacji.

Więcej na rdn.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI