Rząd nie chce pomóc sadownikom. Będą masowe protesty?

Autor: Związek Sadowników RP 22 lutego 2022 13:01

Rząd nie chce pomóc sadownikom. Będą masowe protesty? Kolejne polityczne decyzje, przynoszą negatywne skutki w handlu owocami. / fot. materiały redakcji

Sytuacja w polskim sadownictwie jest cały czas tragiczna. Kolejne polityczne decyzje, przynoszą negatywne skutki w handlu owocami.

Po rosyjskim embargu z 2014 r., po którym jeszcze się nie pozbieraliśmy, od 1 stycznia tego roku obowiązuje zakaz eksportu polskich jabłek na Białoruś. Ma to ogromne, bardzo negatywne znaczenie dla handlu.

Wzrost kosztów produkcji w sadownictwie 

Drożejące środki produkcji, zwłaszcza energia elektryczna, paliwo, wzrost obciążeń z tytułu zatrudnienia pracowników, drastycznie wysokie ceny nawozów i środków ochrony roślin powodują pogłębienie kryzysu. Związek Sadowników od kilku miesięcy przedstawia szereg postulatów uzdrowienia tej sytuacji. Sukcesywnie kierujemy je do strony rządowej. Niestety efektów wciąż nie widać.

Wydaje się , że rozsądnym rozwiązaniem są masowe protesty. Wybór formy i ich przebiegu pozostawiamy w decyzji naszych struktur lokalnych.

Uważamy, że w sytuacji wielkiego kryzysu jaki dotknął polskie sadownictwo trzeba głośno wyrażać swoje poglądy oraz domagać się realizacji postulatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI