Rynek jabłek: Mamy najniższe ceny od trzech lat!

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 28 października 2021 14:13

Rynek jabłek: Mamy najniższe ceny od trzech lat! Polski eksport jabłek w sez. 2020/21 (licząc od września do sierpnia) zwiększył się o blisko 28% r/r do 840 tys. t, przy wzroście wartości sprzedaży o 8,5% r/r / fot. shutterstock

W połowie października przeciętna cena skupu jabłek deserowych, według IERiGŻ-PIB (za MRiRW) wyniosła 0,77 zł/kg, i była niższa o 42% r/r. Był to jednocześnie najniższy poziom od sez. 2018/19. Spadek cen wywołany jest większą podażą jabłek w Polsce - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, eksport banku PKO BP.

Zbiory jabłek 2021

Dodaje, że we wrześniu GUS skorygował w górę szacunek tegorocznych zbiorów jabłek w kraju do ponad 4 mln t co oznaczało wzrost o 13% r/r wobec (vs wzrostu o 2,8% r/r oszacowanego wstępnie w lipcu).

- Jest to mniejsza skala wzrostu niż wskazywało w sierpniu WAPA (+22% r/r), ale należy pamiętać że szacunkom GUS towarzyszyła również korekta produkcji w 2020.Krajową podaż nasilały również wyższe zapasy jabłek na koniec sez. 2020/21. Według WAPA na początku lipca wyniosły one 133 tys. t wobec 11 tys. t przed rokiem - tłumaczy ekspert. 

Zapasy jabłek ze zbiorów w 2020 roku

 

Mariusz Dziwulski mówi, że w znaczącym stopniu zostały one zagospodarowane przez eksport, który, napędzany większą sprzedażą do Egiptu i do Niemiec, łącznie w lipcu i sierpniu br. zwiększył się o 79 tys. t w relacji rocznej. - Niemniej, spadek cen jabłek w eksporcie w kolejnych miesiącach pierwszego półrocza 2021 roku sugeruje, że popyt na rynkach zagranicznych był relatywnie niski - przyznaje. 

Część krajowych zapasów jabłek mogła zostać skierowana do przetwórstwa o czym świadczy wzrost krajowej produkcji soków (w firmach o zatr. >49 osób) w lipcu i sierpniu o 27% r/r.

Eksport jabłek w sezonie 2020/21

- Polski eksport jabłek  w sez. 2020/21 (licząc od września do sierpnia) zwiększył się o blisko 28% r/r do 840 tys. t, przy wzroście wartości sprzedaży o 8,5% r/r - mówi. 

I dodaje, że na największego odbiorcę polskich jabłek wyrósł Egipt. - W sez. 2020/21 wyeksportowano tam 125 tys. t tych owoców, co stanowiło blisko 15% polskiej sprzedaży zagranicznej jabłek ogółem. W relacji rocznej sprzedaż jabłek do Egiptu zwiększyła się aż o 55% r/r. Natomiast eksport na Białoruś (dotychczas największy rynek zbytu dla polskich jabłek) zmalał o nieco ponad 9% r/r - komentuje ekspert banku PKO BP. 

Eksport jabłek do Egiptu i Białorusi

Dziwulski przyznaje, że od sez. 2016/17 udział Białorusi w polskim eksporcie systematycznie maleje, co wskazuje na wzrost samowystarczalności rynków wschodnich po wprowadzeniu embarga przez Rosję w 2014 r. - Prawdopodobieństwo istotnego odbicia eksportu jabłek na rynki wschodnie w kolejnych sezonach jest stosunkowo niskie. Dodatkowo poziom sprzedaży na Białoruś w sez. 2021/22 może być warunkowany relacjami polityczno-gospodarczymi z tym krajem - tłumaczy. 

- Prawdopodobny jest scenariusz dalszego zwiększania wysyłek do Egiptu w warunkach niskich cen jabłek. Popyt na polskie jabłka na rynkach unijnych może utrzymać się na poziomie zbliżonym poziomie z uwagi na podobny poziom produkcji co w sez. 2020/21 - podsumowuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI