Rynek jabłek deserowych 2020: Zbiory, ceny i perspektywy

Autor: www.sadyogrody.pl 13 listopada 2020 10:46

Rynek jabłek deserowych 2020: Zbiory, ceny i perspektywy Ceny skupu jabłek deserowych w październiku wynosiły przeciętnie 1,30 zł/kg / fot. shutterstock

Ceny skupu jabłek deserowych, według MRiRW, w październiku wynosiły przeciętnie 1,30 zł/kg (średnia na podst. notowań tygodniowych), i były o 11% niższe niż w analogicznym miesiącu przed rokiem – mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert rynków rolnych banku PKO BP.

Mariusz Dziwulski zaznacza, że w relacji do średniej dla tego miesiąca w latach 20016-2018 ceny wzrosły jednak o 21%. Tendencje cenowe istotnie odwróciły się w ostatnich miesiącach wskutek poprawy uwarunkowań podażowych w kraju. Jeszcze w lipcu wzrosty cen w relacji rocznej przekraczały 600%.

GUS szacuje, że tegoroczne zbiory jabłek w Polsce będą wyższe o 10% r/r (3,4 mln t), ale z uwagi straty przymrozkowe ich poziom będzie niższy o 15% w stosunku do rekordowych zbiorów w 2018 r.

- Niemniej, warto zauważyć, że Polska jest jednym z niewielu krajów, wśród liczących się producentów w UE, w których odnotuje się w tym roku wzrost zbiorów jabłek. Zgodnie z WAPA unijna produkcja, wyłączając Polskę, zmaleje o ok. 7% r/r, co może być czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostów cen tych owoców w bieżącym sezonie. Dodatkowo globalna produkcja jabłek może być dotknięta mniejszymi zbiorami w Chinach, wpływając na rynek przetwórstwa tych owoców w naszym kraju.
Według prognoz USDA tegoroczne zbiory jabłek w Państwie Środka zmaleją o blisko 5% r/r do 40,5 mln t. Silne mrozy w okresie kwitnienia jabłoni w kwietniu uszkodziły uprawy w głównych prowincjach produkujących jabłka w północno-zachodniej części kraju – mówi Mariusz Dziwulski.

Druga fala zachorowań na COVID-19 i związane z nią ograniczenia, mogą spowodować, że konsumenci wciąż będą poszukiwać zdrowej żywności, co może pozytywnie wpłynąć na popyt na jabłka.

- Wskutek pandemii, w drugim kwartale 2020 upłynnianie krajowych zapasów jabłek przebiegało w szybkim tempie. Według WAPA, na początku lipca w Polsce zapasy wynosiły zaledwie 11 tys. t, co stanowiło najniższy wolumen od 2012 r. Tym samym polskie jabłka w połowie roku były najdroższe w UE. Istotnym czynnikiem wspierającym ceny jabłek są wyższe ceny owoców cytrusowych, które wyraźnie zyskały w czasie pandemii. Według danych MRiRW, przeciętna cena pomarańcz na rynkach hurtowych w październiku była wyższa aż o 45% r/r. W kierunku wzrostów cen oddziałuje także sytuacja na rynkach walutowych. Słaby złoty wspiera konkurencyjność cenową polskich jabłek na rynkach zagranicznych i jest korzystny dla eksportu – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI