Ruszyła wegetacja w truskawkach. Jakie problemy na plantacjach?Krystyna Zagórska - 28 marca 2022 10:45


W uprawach truskawki tunelowej w gm. Czerwińsk nad Wisłą rośliny wchodzą w fazę wybijania pąków kwiatostanowych. Na niektórych plantacjach można zaobserwować już pierwsze kwiaty. Aczkolwiek pełnia kwitnienia nastąpi dopiero za około 15 dni.

Plantacje truskawek wiosną i pierwsze zabiegi

- W przyspieszonej uprawie truskawek spod folii perforowanej pąki kwiatowe są jeszcze głęboko schowane. Na plantacjach truskawek pojawia się już problem z roztoczem. Zarówno w uprawach tunelowych truskawki, jak i w uprawach przyspieszonych z folią perforowaną na płask można zaobserwować intensywne żerowanie tego szkodnika. Plantacje zostaną odkryte prawdopodobnie za około 2 tygodnie, więc presja roztocza będzie dosyć duża - mówi serwisowi sadyogrody.pl Jacek Witkowski, specjalista ds. upraw jagodowych w firmie Timac Agro Polska.

W uprawach truskawki gruntowej wykonywane są już pierwsze zabiegi czyszczenia i usuwania starszych, zeschniętych liści po zimie. Na roślinach można zaobserwować pozostałości grzybów sadzakowych. Plantatorzy powoli przymierzają się do pierwszych zabiegów siarką. W dalszych etapach będzie spulchniana gleba i nawożenie NPK.

{media;36559;;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/65/59/036559.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/65/59/036559_620.jpg}

- W rejonie Czerwińska nad Wisłą truskawki przezimowały dobrze. Na plantacjach tunelowych czy spod osłon z folią perforowaną, bądź okrywanych agrowłókniną na zimę, nie ma dużych uszkodzeń mrozowych. Większe straty widać w uprawach gruntowych pozostawionych przez okres zimowy bez jakichkolwiek osłon. Obserwuje się przemarznięcia, ale nie są one na tyle istotne aby rzutować na wielkość plonowania roślin. W wielu lokalizacjach dużym problemem już teraz jest deficyt wody, zwłaszcza na plantacjach prowadzonych na glebach przepuszczalnych, piaszczystych. W gminie Czerwińsk od ponad miesiąca nie padał deszcz - mówi doradca.

- W przypadku malin letnich pierwsze obserwacje pokazują niewielkie przemrożenia pędów, w zależności od lokalizacji i sposobu prowadzenia plantacji. W uprawach tunelowych rozwijają się już pierwsze liście, plantatorzy wykonują pierwsze zabiegi chemiczne i nawozowe. W malinie jesiennej ścinanej pod koniec stycznia – lutego trwa usuwanie pozostałości roślin i chwastów. Niektórzy plantatorzy decydują się już na wysianie nawozów wieloskładnikowych - dodaje.

Nawożenie dostosowane do potrzeb roślin i gleby

Nawożenie sadów i jagodników. Jaką strategię obrać?

Rozmówca przyznaje, że sytuacja na rynku nawozów jest trudna. Produkty są słabiej dostępne albo ich cena jest bardzo wysoka.

- Nie zalecałbym jednak rezygnacji z nawożenia. Roślinie na starcie wegetacji trzeba dostarczyć tych składników których jej brakuje. Do nawożenia należy podchodzić racjonalnie, opierając się na analizach gleby, aby nie narażać się na dodatkowe niepotrzebne koszty - tłumaczy.

- Plantatorzy którzy prowadzą uprawy profesjonalnie, wieloletni klienci firmy, przystąpili do zakupu nawozów granulowanych już w zeszłym roku w okolicach września –października. Uzyskali dobre ceny z uwagi na wyprzedzony termin zamawiania nawozów. Dostawy były realizowane na bieżąco, i już z końcem roku nawozy trafiały do gospodarstw - mówi Jacek Witkowski.