Ruszył sezon malinowy w Ukrainie - jakie ceny?

Autor: Związek Sadowników RP 28 czerwca 2022 10:44

Ruszył sezon malinowy w Ukrainie - jakie ceny? Jakie ceny malin na Ukrainie?/ fot. shutterstock

W tym tygodniu na Ukrainie rozpoczął się sezon na masową sprzedaż malin z lokalnych upraw. Pierwsze partie tego owocu z południowych regionów pojawiły się na rynku ponad tydzień temu, ale ich ceny były zbyt wysokie.

Do tej pory gospodarstwa w prawie wszystkich regionach kraju rozpoczęły zbiór malin, co pozwoliło zwiększyć podaż tego owocu na rynku i nieznacznie obniżyć ceny sprzedaży w tym segmencie.

Ceny malin w Ukrainie

W szczególności dzisiaj cena hurtowa malin waha się od 50 do 70 UAH/kg (1,71-2,39 USD/kg), czyli średnio 1,6 razy mniej niż w przypadku pierwszych hurtowych partii malin rok temu. Analitycy rynku tłumaczą taką różnicę cen dość wczesnym początkiem sezonu malinowego, a także sprzyjającymi warunkami pogodowymi tej wiosny.

Kolejnym czynnikiem w tak niskich cenach w obecnym sezonie były problemy z kanałami sprzedaży, ze względu na blokadę portów morskich, dziś praktycznie nie ma możliwości eksportu owoców. Ale jednocześnie ceny hurtowe i detaliczne malin mogą różnić się 2 razy. Sytuacja ta rozwinęła się przede wszystkim w związku z okupacją obwodu chersońskiego, którego producenci w tej chwili nie mogą dostarczać swoich produktów na pozostałą część terytorium Ukrainy.

Istotną rolę w różnicy między cenami hurtowymi i detalicznymi odegrał również szybki wzrost kosztów paliwa oraz znaczny wzrost kosztów logistyki.

Ubiegłoroczne ceny malin były rekordowe. Co przyniesie ten sezon?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI