Do tej pory gospodarstwa w prawie wszystkich regionach kraju rozpoczęły zbiór malin, co pozwoliło zwiększyć podaż tego owocu na rynku i nieznacznie obniżyć ceny sprzedaży w tym segmencie.

Ceny malin w Ukrainie

W szczególności dzisiaj cena hurtowa malin waha się od 50 do 70 UAH/kg (1,71-2,39 USD/kg), czyli średnio 1,6 razy mniej niż w przypadku pierwszych hurtowych partii malin rok temu. Analitycy rynku tłumaczą taką różnicę cen dość wczesnym początkiem sezonu malinowego, a także sprzyjającymi warunkami pogodowymi tej wiosny.

Kolejnym czynnikiem w tak niskich cenach w obecnym sezonie były problemy z kanałami sprzedaży, ze względu na blokadę portów morskich, dziś praktycznie nie ma możliwości eksportu owoców. Ale jednocześnie ceny hurtowe i detaliczne malin mogą różnić się 2 razy. Sytuacja ta rozwinęła się przede wszystkim w związku z okupacją obwodu chersońskiego, którego producenci w tej chwili nie mogą dostarczać swoich produktów na pozostałą część terytorium Ukrainy.

Istotną rolę w różnicy między cenami hurtowymi i detalicznymi odegrał również szybki wzrost kosztów paliwa oraz znaczny wzrost kosztów logistyki.

Ubiegłoroczne ceny malin były rekordowe. Co przyniesie ten sezon?