×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ruszył oficjalnie sezon na polskie owoce jagodowe. Zbiory borówek zapowiadają się dobrze

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 02 lipca 2020 10:50

Ruszył oficjalnie sezon na polskie owoce jagodowe. Zbiory borówek zapowiadają się dobrze 1 lipca przypada święto owoców i oficjalne rozpoczęcie zbiorów borówki/ fot. MRiRW

1 lipca przypada święto owoców i oficjalne rozpoczęcie zbiorów borówki. - Pierwsze borówki zaczynają już dojrzewać na plantacjach. Niedługo na rynku będzie wysyp tych owoców. Ceny nie powinny znacząco odbiegać od poziomów z lat ubiegłych – informował podczas inauguracji sezonu Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Ireneusza Komorowskiego, prezesa Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Plantatorzy promują codzienną konsumpcję owoców jagodowych.

- 1 lipca informujemy o właściwościach całej grupy owoców jagodowych w ramach jagodowej sztafety, by przekonać konsumentów, że warto dbać o zdrowie nie tylko w czasie epidemii, ale w codziennej diecie. Warto sięgać każdego dnia po owoce produkowane w Polsce. Spożycie garstki owoców dziennie jest korzystne dla naszego zdrowia. Poprzez przechowalnictwo, systemy chłodzenia, mrożenia, możemy zapewnić polskim konsumentom dostępność owoców w ciągu całego roku. Należy z tego absolutnie korzystać – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski.

- Rozpoczęcie sezonu borówkowego zbiegło się w czasie z kumulacją wszystkich możliwych klęsk pogodowych. Przez 28 dni w maju i w kwietniu plantatorzy doglądali instalacji antyprzymrozkowej , ponieważ wiosną temperatura spadała do poziomu zagrażającemu roślinom. Udało się uchronić plantacje. Wychodzimy z tych trudnych doświadczeń obronną ręką – mówił Ireneusz Komorowski.

Dodał, że w tym roku będzie dostatek borówek na rynku. Ceny nie powinny znacząco odbiegać od poziomów z ubiegłych lat.

Jak informował Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów i Warzyw, w tym roku działaniami promocyjnymi objęto więcej gatunków jagodowych: truskawka, jagoda kamczacka, malina, borówka, porzeczka czarna i czerwona, aronia, jeżyna, agrest i minikiwi. - Przez kilka miesięcy w roku korzystamy z dobrodziejstwa świeżych owoców. Sezonowe owoce są najwartościowsze – produkowane przez polskich lokalnych producentów – mówił Witold Boguta

- W tym roku rozpoczęliśmy nowy projekt – promujemy również przetwory z polskich owoców jagodowych w ciągu całego roku, czyli od stycznia do grudnia. Staramy się wzmacniać kompetencje, producentów owoców, którzy jednocześnie owoce produkują w swoich gospodarstwach i przetwarzają – dodał prezes KZGPOiW.

Z narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców wynika, że Polacy spożywają wciąż zbyt mało owoców i warzyw w codziennej diecie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI