Rusza skup agrestu - stawki na poziomie 3 zł/kgwww.sadyogrody.pl - 09 czerwca 2017 13:10


Jak mówi Paweł Kraciński, ekspert z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB, skup agrestu, podobnie zresztą jak truskawek, rozpoczął się o 2-3 tygodnie później w porównaniu do ostatnich lat. Ceny, zgodnie z przewidywaniami okazały się wysokie.

- Zakłady rozpoczęły zakupy od średnich stawek na poziomie 3 zł/kg (loco zakład). Skupy tradycyjnie oferują niższe stawki, pomniejszają je o koszty logistyczne i marże. Nie wykluczone są dalsze podwyżki. Do skupów, trafiają jak na razie niewielkie partie towaru, a zainteresowanie kontrahentów (zwłaszcza zagranicznych) utrzymuje się wysokim poziomie - przyznaje. 

Według niego, rynki przygotowane są na mniejsze tegoroczne zbiory wielu owoców, dlatego pierwsze ceny są wysokie. - Dalszy rozwój sytuacji zależeć będzie od plonowania plantacji - mówi Paweł Kraciński. 

Ekspert przypomina, że uprawy agrestu w Polsce mają małe znaczenie. - Zgodnie zdanymi GUS zajmują areał około 2 tys. ha i tylko w ostatnich pięciu latach ich powierzchnia zmniejszyła się blisko o 1/3. Wszystkiemu winien brak opłacalności. W ubiegłym roku stawki za agrest w czasie trwania sezonu wahały się w przedziale (loco zakład) od 1,00 do 1,70 zł/kg. Najgorszy był rok 2015, kiedy za owoce agrestu płacono zaledwie 0,65-0,75 zł/kg. Głównie ceny były powodem likwidowania plantacji - podsumował ekspert z IERiGŻ-PIB.