Różne odmiany maliny - które wybrać do uprawy pod osłonami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2015 09:03

Różne odmiany maliny - które wybrać do uprawy pod osłonami? www.shutterstock.com

W Polsce coraz więcej producentów decyduje się na uprawę maliny pod osłonami. Dzięki temu mogą uzyskać korzystniejszą cenę za owoce poza tradycyjnym terminem ich zbioru – powiedziała dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., podczas (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

- Europa Zachodnia jest liderem w produkcji owoców deserowych tego gatunku. Właściwy dobór odmiany umożliwia otrzymanie owoców w terminie od końca maja do początku listopada. Taki zbiór zapewnia zastosowanie do uprawy długopędowych sadzonek frigo ('long cane') – mówiła dr Agnieszka Orzeł.

Malinę uprawia się pod osłonami, aby uzyskać jak największy plon handlowy o wysokiej jakości. - Produkcję owoców z długopędowych sadzonek frigo odmian owocujących na zeszłorocznych pędach prowadzi się tylko w jednym sezonie. Rośliny na plantację wysadza się wczesną wiosną, a po zakończeniu owocowania uprawa zostaje zlikwidowana – oznajmiła prelegentka.

- Najczęściej uprawianą odmianą owocującą na zeszłorocznych pędach z przeznaczeniem na rynek deserowy jest 'Tulameen'. W naszym kraju odmiana ta jest uprawiana w rejonach o łagodnym klimacie ze względu na podatność pędów na przemarzanie – powiedziała dr Agnieszka Orzeł. Dodała, że produkcja długopedowych sadzonek frigo ma też zastosowanie u odmiany 'Glen Ample'.

W Europie Zachodniej nowym trendem jest produkcja owoców odmian powtarzających owocowanie z sadzonek 'long cane'. - Do tego celu wybierane są odmiany, tj. 'Driscoll Maravilla' bądź 'Diamond Jubilee', które w pierwszym roku owocują na 1/3 długości pędu. Drugi zbiór przeprowadza się w kolejnym sezonie (na dolnym odcinku pędu), przed najwcześniejszymi odmianami owocującymi na zeszłorocznych pędach – tłumaczyła prelegentka.

Dodała, że dzięki takiej metodzie można uzyskać znacznie wyższy plon z jednego tunelu w porównaniu do uprawy malin owocujących na zeszłorocznych pędach.

- Z polskich odmian do produkcji owoców deserowych poleca się odmianę 'Laszka'. Odmiana ta wcześnie wchodzi w okres owocowania - czerwca i lipca. Natomiast w tunelach zbiór można przeprowadzać już z początkiem czerwca – mówiła dr Agnieszka Orzeł.

Do uprawy deserowej nadają się również nowe polskie odmiany 'Radziejowa' oraz 'Sokolica'. - 'Radziejowa' jest najwcześniejszą odmianą owocująca na zeszłorocznych pędach. Zbiór jej owoców w tradycyjnym systemie uprawy (bez osłon) przypada na drugą połowę czerwca. Z kolei w uprawie tunelowej jej owoce zaczynają dojrzewać około 10 dni wcześniej niż u odmiany 'Laszka' – oznajmiła prelegentka.

Jak zaznaczyła dr Agnieszka Orzeł, 'Sokolica' może być cenną odmianą w produkcji owoców deserowych. - Malina ta również owocuje na zeszłorocznych pędach. Zbiór owoców przeprowadza się pod koniec czerwca, podobnie jak odmiany 'Laszka' – dodała.

Spośród odmian późnych, owocujących na dwuletnich pędach do produkcji owoców deserowych ekspertka poleciła odmiany - 'Glen Ample', 'Cowichan' i 'Tadmor'.

Wśród odmian owocujących na tegorocznych pędach nadal dominuje polska odmiana (powtarzająca owocowanie) 'Polka'. - Jej owoce zaczynają dojrzewać na przełomie lipca i sierpnia, a ich zbiór trwa zazwyczaj przez 3 miesiące. Kolejną polska odmianą, która jest zalecana do uprawy w tunelach jest 'Polonez'. Zbiór jej owoców przypada na drugą dekadę sierpnia – powiedziała dr Agnieszka Orzeł.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas tegorocznych (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI