Rozkręca się sezon truskawkowy w Serbiiagrotv.net / sadyogrody.pl - 18 maja 2022 14:32


W Serbii truskawki ze szklarni są dostępne od ponad miesiąca na targowiskach i jarmarkach. Truskawki z upraw polowych dopiero dojrzewają i tegoroczny sezon rozpocznie się z opóźnieniem.

Zbiory są opóźnione o dwa do trzech tygodni ze względu na zimny kwiecień. We wcześniejszych latach producenci zaczęli zbierać truskawki w pierwszych dniach maja, ale chłodne wieczory i łagodne wiosenne przymrozki poranne sprawiły, że owoce zaczęły dojrzewać później.

Sezon truskawkowy w Serbii 

- Na niektórych obszarach mróz zniszczył pierwsze kwiaty, więc plony będą mniejsze. Z drugiej strony są miejsca, w których przymrozków nie było dlatego część producentów będzie miała ponadprzeciętne plony pod względem ilościowym i jakościowym - Igor Gulić z Rakovca, producent z Nowego Sadu. 

O cenach truskawek i kosztach produkcji w Polsce pisaliśmy w artykule: Truskawki 2022: Rosną koszty produkcji a co z cenami?

Gulić podkreśla, że ​​poza tym, że sezon się spóźnia, istnieje możliwość, że szybko się skończy. - Truskawki nie lubią wysokich dziennych temperatur, ponieważ szybko dojrzewają. Dlatego sezon truskawkowy może trwać krócej – zaznacza Gulić.

Ceny truskawek i koszty produkcji 

Mówi, że cena truskawek jest bardzo zadowalająca, ale należy poczekać na okres, w którym zbiory zaczną się w pełni, bo wtedy podaż i popyt będą miały kluczowe znaczenie w kształtowaniu cen. 

- Jest za wcześnie, aby powiedzieć, ile zarobi producent truskawek. Notujemy koszty i kiedy sezon się skończy, będzie znana wysokość zarobków. W tym roku produkcja jest od 30 do 40 proc. droższa ze względu na wysokie ceny nawozów i paliwa, ale także godziny pracy pracowników sezonowych. Teraz godzina to średnio 350 dinarów, a w zeszłym roku zapłaciliśmy 250 dinarów. Pracownikom sezonowym płaci się codziennie i to jest teraz największy wydatek dla producentów – podkreśla Gulić.