×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rośnie zainteresowanie uprawą mało znanych gatunków sadowniczych

Autor: Dziennik Wschodni 04 listopada 2015 13:27

Rośnie zainteresowanie uprawą mało znanych gatunków sadowniczych Pigwa pospolita, róża jabłkowata, świdośliwa czy też jagoda kamczacka – to nowe gatunki roślin, które pojawiają się nie tylko w przydomowych ogródkach i sadach/ fot. shutterstock

Pigwa pospolita, róża jabłkowata, świdośliwa czy też jagoda kamczacka – to nowe gatunki, które pojawiają się nie tylko w przydomowych ogródkach i sadach w Lubelskiem. Powstają też pierwsze gospodarstwa towarowe - podaje Dziennik Wschodni.

Według Zdzisław Partyka, specjalista ds. sadownictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, dużym zainteresowaniem rolników, działkowców czy też plantatorów cieszą się zwłaszcza cztery gatunki: pigwa pospolita, świdośliwa, jagoda kamczacka i róża jabłkowata.

Pigwa pospolita rośnie w formie krzewu lub niewielkiego drzewa. Owoce pigwy są duże o kształcie kulistym, przypominają jabłka lub mają wydłużony gruszkowy kształt. Nie nadają się bezpośrednio do spożycia. Z owoców pigwy można przyrządzać konfitury, galaretki, syropy, kompoty i nalewki. 

Róża jabłkowata jest średniej wielkości krzewem. Ma bardzo małe wymagania glebowe. Z płatków i owoców róży można robić marmolady, konfitury, przeciery, nalewki i wina. Z suszu robi się herbatki.

Jagoda kamczacka jest rośliną długowieczną. Jest łatwa w uprawie. Owoce jagody kamczackiej mają wydłużony, cylindryczny kształt. Są bogate zarówno w witaminy jak też minerały. Można je spożywać zarówno świeże jak też suszone. Przygotowuje się z nich nalewki. Robi przeciery, dżemy i konfitury. 

Świdośliwa olcholistna to rodzaj krzewu, zwana także słodką aronią lub borówką kanadyjską. Owoce świdośliwy na początku są różowe, później purpurowe zaś dojrzałe mają kolor granatowy. Można je jeść surowe, ale też przygotowywać z nich zarówno dżemy i konfitury jak też nalewki.

Czytaj więcej w Dzienniku Wschodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI