Rosną ceny czarnej porzeczki w skupachwww.sadyogrody.pl - 20 lipca 2020 10:57


W sezonie 2020 pierwsze ceny skupu porzeczek czarnych na soki i do mrożenia zaczęły się od poziomu 1,80 do 2,20 zł/kg w zależności od regionu. Wiele plantacji ucierpiało w tym roku na skutek wiosennych przymrozków i suszy. Na rynku wzrosło zainteresowanie czarną porzeczką, co jest wynikiem także niskich ubiegłorocznych plonów tego gatunku.

Przed sezonem informowano, że przetwórnie nie mają znaczących zapasów przetworów z porzeczek czarnych. Dodatkowo pojawiły się również zapytania z innych krajów na zakup znacznych ilości tego produktu, co doprowadziło do wzrostu cen.

Jak informuje dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB, ceny porzeczki czarnej są już powyżej 3,00 zł/ za kilogram. Niektórzy nawet za większe partie porzeczki płacą 3,80 zł/kg.

Natomiast w przypadku porzeczki czerwonej - owoce w części mogą zostać na polach, gdyż niedługo będzie zjazd cenowy na 0,50-0,60 zł/kg. Ceny porzeczki czerwonej od początku sezonu są niskie. Za owoce kierowane do przetwórstwa na mrożonki oferowano tydzień temu przeciętnie 0,80 zł/kg (loco zakład), ale niektóre podmioty i punkty skupu płaciły mniej np. 0,60 zł za kilogram.