×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rekordowo ciepły początek roku. Rolnicy obawiają się przedwczesnej wegetacji

Autor: businessinsider.com.pl 03 stycznia 2023 11:38

Rekordowo ciepły początek roku. Rolnicy obawiają się przedwczesnej wegetacji Anomalie w pogodzie. Rekord ciepła budzi obawy o przedwczesną wegetację/ fot. shutterstock

Wyjątkowo ciepły początek roku zaskoczył nawet meteorologów. Wysokie temperatury nie dla wszystkich są jednak miłym zaskoczeniem. Rolnicy biją na alarm.

Nowy rekord ciepła dla stycznia 2023

Początek nowego roku zaskoczył wyjątkowo ciepłą pogodą. Poniedziałek był kolejnym bardzo ciepłym dniem. IMGW informował na Twitterze o nowym rekordzie ciepła w styczniu.

Przeczytaj:

19 stopni na początku stycznia. Pszczoły opuściły ule

Rekordowe ciepło a wegetacja roślin

- Jeśli to się utrzyma, będzie źle. Mamy dopiero początek zimy, nie jesteśmy nawet w jej środku, a temperatury w wielu regionach kraju odbiegają od tych standardowych nawet o 10-15 stopni. Tak duże odstępstwa od normy z ubiegłych lat mogą napawać niepokojem. Jeśli taka pogoda utrzymałaby się jeszcze przez kilka-kilkanaście dni, wiele roślin będzie znacznie łatwiej przemarzać, gdy potem pojawi się ochłodzenie – wskazuje Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

Boguta podkreśla, że zimą rośliny są w uśpieniu, ale na skutek wysokich temperatur może nastąpić tzw. rozhartowanie i zacznie się ich przedwczesna wegetacja.

- W Polsce przyjmuje się, że okres wegetacyjny rozpoczyna się, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza z pięciu kolejnych dni wynosi więcej niż 5 st. Celsjusza. Jeśli potem znów pojawi się mróz, możliwe są duże straty – mówi.

Obawy te potwierdzają również śledzący produkcję rolną ekonomiści. — Wszelkie anomalie pogodowe stwarzają ryzyko dla produkcji rolnej. Najbardziej negatywnym scenariuszem byłoby po wzrostach temperatur, wystąpienie znaczących mrozów – potwierdza Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP.

Więcej: businessinsider.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI