×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport UE: W minionym sezonie ceny jabłek powyżej normalnego poziomu

Autor: www.freshplaza.com 28 września 2020 13:43

Raport UE: W minionym sezonie ceny jabłek powyżej normalnego poziomu W ostatnim roku handlowym ceny były powyżej normalnego poziomu/ fot. shutterstock.com

- W podsumowaniu UE dotyczącym ostatnich wydarzeń w roku gospodarczym 2020/21 stwierdza się, że wielkość zbiorów jabłek w 28 krajach Unii Europejskiej wyniesie około 10 792 000 ton, z czego nieco poniżej 2% przypada na uprawy w Wielkiej Brytanii - informuje Freshplaza.

Według unijnego raportu zbiory jabłek w obecnym sezonie są o 1 procent niższe od ubiegłorocznych, które w owym czasie otrzymały miano "małych", co więcej są one o 7 procent niższe od średniej referencyjnej z 5 lat.

Doskonale pamiętamy, że poziom zapasów w sezonie 2019/2020 był niski - wynosił 15 procent poniżej średniej referencyjnej z 5 lat na dzień 1 lipca 2020 roku. Według przewidywań zapasy powinny pozostać na niskim poziomie w trakcie nowego roku handlowego.

Natomiast w ostatnim roku handlowym ceny były powyżej normalnego poziomu. Oczekuje się, że będzie to trwać jeszcze przez następny rok.

- W Polsce, jednym z dwóch największych producentów jabłek w UE, ceny utrzymywały się na wysokim i bardzo wysokim poziomie, bijąc wszelkie historyczne rekordy od wiosny. Wynika to z niskich zapasów w tym kraju i bardzo silnego popytu w UE w czasie kryzysu sanitarnego- podaje Freshplaza.

 Pełny raport UE dostępny TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI