Raport o perspektywach europejskiego rynku jabłek i gruszek w bieżącym sezonie

Autor: www.fruchtportal.de 06 listopada 2020 15:54

Raport o perspektywach europejskiego rynku jabłek i gruszek w bieżącym sezonie Analitycy o perspektywach europejskiego rynku jabłek i gruszek w bieżącym sezonie/ fot.shutterstock.com

Analitycy z Międzynarodowej Służby Rolniczej Departamentu Rolnictwa (FAS) 30 października przedstawili ocenę sytuację i perspektywy dotyczące rynku jabłek i gruszek - podaje Fruchtportal.

Jak czytamy w serwisie Fruchtportal, według raportu analityków z  Międzynarodowej Służby Rolniczej Departamentu Rolnictwa, deserową produkcję jabłek w UE w roku handlowym 2020/2021 szacuje się na 10,8 mln ton, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z poprzednim sezonem.

Spadek wynika min. z połączenia trudnych warunków pogodowych. Były to późne przymrozki wiosenne (min. w Austrii, Czechach, Niemczech), susze i upały w Belgii, Austrii, Polsce, Wielkiej Brytanii i gradobić na Węgrzech czy Rumunii.

Analitycy FAS szacują, że produkcja gruszek w UE wynosi prawie 2,2 mln ton, jest to o 13% więcej niż w ubiegłym roku produkcyjnym.

Produkcja we Włoszech, kraju produkującego najwięcej gruszki w UE, częściowo odzyskała równowagę w tym roku. W roku ubiegłym była ona rekordowo niska. Jednak gradobicie i ulewne deszcze podczas kwitnienia i zawiązywania owoców doprowadziły do ​​spadku wielkość produkcji na Półwyspie Iberyjskim. Włochy, Holandia, Belgia, Hiszpania i Portugalia razem stanowią ponad 80 procent produkcji gruszek w UE.

Według raportu Międzynarodowej Służby Rolniczej Departamentu Rolnictwa, Covid-19 nie wpłynął negatywnie na wielkość produkcji, ale zwiększył koszty produkcji jabłek i gruszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI