×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przymrozki: Zbiory będą mniejsze a owoce drogie. Plantatorzy liczą straty

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 12 maja 2017 10:04

Przymrozki: Zbiory będą mniejsze a owoce drogie. Plantatorzy liczą straty fot. shutterstock

Plantatorzy załamują ręce. I liczą coraz większe straty. Powód? Kolejna fala przymrozków. Najbardziej ucierpiały uprawy wczesnej truskawki. Wymroziło też krzaki czarnej i czerwonej porzeczki - informuje strefaagro.pl.

Owoców będzie mało. I będą drogie. W ubiegłym roku cena czarnej porzeczki w niektórych sklepach i na targach oscylowała w granicach 8 złotych za kilogram. Teraz może wzrosnąć nawet o sto procent. A mróz spustoszył nie tylko plantacje porzeczki. Podrożeją również morele, brzoskwinie, czereśnie i wiśnie.

- Wczesnej truskawki na Podkarpaciu już nie ma. Powinna zostać wkrótce oberwana, jednak wymarzła - mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej. I dodaje, że zniszczenia w sadach i na plantacjach są tak duże, że na Podkarpaciu uda się zebrać 20 procent tego, co w zeszłym roku.   

- W sklepach z pewnością podrożeją, i to znacznie, porzeczki, wiśnie czy czereśnie. Ale dla nas, producentów, niewiele to zmieni. Zresztą, może być tak, że w sklepach zwyczajnie niektórych owoców zabraknie - przewiduje Albigowski.

- Są gospodarstwa 3-, 4-hektarowe, w których pospadały wszystkie owoce i plonu wcale nie będzie. Najbardziej ucierpiały plantacje porzeczek, wczesnych truskawek, moreli, brzoskwiń, czereśni i wiśni - dodaje Bartman.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI